Artykuły

Wrocław. Zmiany w kulturze 2012

Dwa teatry będą miały nowych dyrektorów. Urząd miasta chce już w styczniu ogłosić konkurs na stanowisko szefa Wrocławskiego Teatru Lalek, a z końcem sierpnia wygaśnie umowa z Krystyną Meissner, dyrektorką Wrocławskiego Teatru Współczesnego, która najprawdopodobniej pozostanie szefową festiwalu Dialog Wrocław.

Nie wiadomo, kto będzie kierował przygotowaniami do Europejskiej Stolicy Kultury - miasto ma dwa stanowiska do obsadzenia, dyrektora artystycznego i generalnego. Zarówno Impart, jak i Instytucja Kultury Wrocław 2016 w przyszłym roku przestaną istnieć, a ich obecni dyrektorzy będą mogli wystartować w konkursie na szefa nowego biura ESK. Pod koniec roku zakończy się przebudowa Teatru Muzycznego 'Capitol' i sceny Teatru Polskiego na ul. Zapolskiej. Niestety, z wizytą w Narodowym Forum Muzyki trzeba będzie poczekać do roku 2013.

W teatrze czeka nas też wiele niespodzianek. W Polskim Monika Strzępka i Paweł Demirski w swoim nowym spektaklu opowiedzą o Courtney Love, Jan Klata przeniesie na scenę filmowego 'Diabła' Andrzeja Żuławskiego, a Michał Zadara po raz pierwszy w historii teatru wystawi całe 'Dziady'. Wrocławski Teatr Współczesny już w styczniu pokaże "Według Bobczyńskiego" [na zdjęciu próba] Agaty Dudy-Gracz. Spektakl będący wariacją na temat Gogolowskiego "Rewizora". Potem czekają nas tam muzyczny spektakl Łukasza Czuja, zrealizowany na podstawie twórczości Babla i innych rosyjskich pisarzy, i '1212' Piotra Siekluckiego i Tomasza Kiereńczuka według prozy Andrzejewskiego. Instytut Grotowskiego zapowiada jesienny Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Świat miejscem prawdy" - w programie m.in. pokaz powstającego we Wrocławiu spektaklu Anatolija Wasiljewa. Niewykluczone też, że to właśnie we Wrocławiu co dwa lata będzie odbywała się gala wręczenia Europejskiej Nagrody Teatralnej.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy 'Nowe Horyzonty' i American Film Festival nie będą w przyszłym roku jedynymi imprezami firmowanymi przez Romana Gutka. Zorganizuje on także pokazy w Heliosie kina hiszpańskiego (23-29 marca), w kwietniu Tydzień Kina Francuskiego, a jesienią przegląd starej i nowej kinematografii koreańskiej. W czerwcu Muzeum Narodowe udostępni Galerię Sztuki Dalekiego Wschodu, a jesienią ekspozycję stałą sztuki obcej - światło dzienne ujrzą wyjęte po latach z magazynów najlepsze przykłady nowożytnej sztuki: angielskiej, niemieckiej, francuskiej i włoskiej.

Na początek roku akademickiego Akademia Sztuk Pięknych planuje inaugurację Centrum Sztuk Użytkowych i Innowacyjności, czyli nowego gmachu przy ul. Traugutta. Z tej okazji pokazana zostanie kolekcja plakatów Eugeniusza Geta Stankiewicza, a w Muzeum Narodowym otwarta wystawa poświęcona Eugeniuszowi Geppertowi, patronowi uczelni.

Oczywiście czeka nas wiele imprez cyklicznych, które we Wrocławiu organizowane są od lat i niezmiennie cieszą się zainteresowaniem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji