Artykuły

Lublin. Marlena Dietrich i Joschka Fischer na wystawie w CK

Legendarna piosenka Marleny Dietrich z "Niebieskiego Anioła", [na zdjęciu] krzywe zęby Joschki Fischera odsłonięte w szerokim uśmiechu i wszystko, co współtworzy obraz niemieckiej kultury, z jej arcydziełami i sztuką lekkiego kalibru, znalazło się na multimedialnej wystawie pt. "Herzliche Grüße", otwartej w piątek [10 czerwca] w Centrum Kultury w Lublinie.

Wystawa, zorganizowana przez Instytut Goethego w Monachium, podróżuje po całym świecie, prezentując w oryginalnej, pełnej humoru formie, wizerunek współczesnych Niemiec. Do Lublina "Herzliche Grüße" przyjechała z podwójnej okazji. Po pierwsze, aby przypomnieć, że właśnie trwa Rok Polsko-Niemiecki, nad którym honorowy patronat sprawują prezydenci obu krajów, Aleksander Kwaśniewski i Horst Kohler. Po drugie, 10 czerwca, w dniu otwarcia niemieckiej ekspozycji w Centrum Kultury, w Lublinie zainaugurowało działalność pierwsze w Polsce Centrum im. Goethego.

- Jest to kamień milowy dla współpracy kulturalnej między Niemcami i Polską w Lublinie i w całym regionie - napisał ambasador dr Reinhard Schweppe, a jego słowa odczytał obecny na otwarciu wystawy pan Heinz Peters, attaché kulturalny ambasady Republiki Federalnej Niemiec.

Goethe-Zentrum Lublin powstało na zasadzie umowy kooperacyjnej pomiędzy monachijskim instytutem a Dethloff Deutschschule, prywatną Szkołą Języka Niemieckiego, która działa w naszym mieście od 13 lat.

- Chcę zapewnić, że ja i mój zespół jesteśmy świadomi nie tylko zaszczytu, który nas spotkał, ale też nowych obowiązków z tym związanych - powiedział dr Michael Dethloff, dyrektor centrum.

Jak prezentują się Niemcy na wystawie w Centrum Kultury? Przede wszystkim bardzo żywo, czyli interaktywnie. "Herzliche Grüße" to mówiące fotografie, śpiewające filmy i pomysłowe formy plastyczne: rzeźby i kolaże. Multimedialny pokaz, obok poważnych komunikatów o kulturze i języku, śle do widzów także zniewalające uśmiechy sławnych aktorów i polityków. Zwiedzanie jest bezpłatne, dozwolone od lat 8 do 80. Ekspozycja mieści się w CK przy ul. Peowiaków 12, wejście przez wirydarz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji