Artykuły

Warszawa. Rumuński teatr w TR Warszawa

W marcu TR Warszawa zaprezentuje spektakle trzech młodych rumuńskich reżyserów, którym towarzyszyć będzie dyskusja o współczesnym teatrze rumuńskim.

11 marca godz. 19 "PLAC ROOSEVELTA" (na zdjęciu) reż. Radu Afrim

12 marca godz. 19 "Xmm z Y km" reż.Gianina Cărbunariu

21, 22 marca godz.19 "DWOJE BIEDNYCH RUMUNÓW MÓWIĄCYCH PO POLSKU" reż. Theodor Cristian Popescu

Bilety na wszystkie spektakle do kupienia w kasie TR w cenie: 50, 35, 15 zł

Projekt organizowany wspólnie z Rumuńskim Instytutem Kultury

Radu Afrim - Jeden z najbardziej uznanych reżyserów rumuńskich. Wśród wyreżyserowanych przez niego spektakli są: "Pan Poduszka," "Choroba Rodziny M", "I oczywiście Bjork," "Mansarde Paris ou les détours", "Opowieści o zwyczajnym", "To tylko koniec świata," "Zabliźnione serca", "Krum", "joy.megajoy", "Plastelina, Adam Geist", Mansarda w Paryżu z widokiem na śmierć," "eurOcean café", "Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze. Radu Afrim uczestniczył w projekcie "Les theatrales des jeunes en Europe" we Francji. Jest autorem "Black Milk Express", instalacji foto/video zrealizowanej w ramach projektu "context europa" (Theater des Augenblicks, Wiedeń). Laureat wielu nagród, m.in.: Europa Culture Award 2009, Nagrody Coup de Coeur de la Presse na Avignon Festival (Off) za sztukę Mansarde Paris ou les détours Cioran, Nagrody UNITER dla Najlepszego Reżysera za "joy.megajoy", Nagrody UNITER dla Najlepszego Reżysera za "Plastelinę", Nagrody na Festiwalu Teatralnym w Lozannie za sztukę "eurOcean café" oraz zdobywca Grand Prix na Festiwalu Teatralnym Grange de Dorigny w Lozannie za BluEscape. Jest autorem wystaw fotografii "Oil of Angels" oraz "Stories and Bodies".

_________________________________________________________

Gianina Cărbunariu - Reżyserka i dramatopisarka. Urodziła się w 1977 roku, studiowała literaturę rumuńską i reżyserię na Narodowym Uniwersytecie Sztuk Performatywnych w Bukareszcie. Przebywała na stypendiach dramatopisarskich w Wiesbaden, Londynie, Walencji. W 2000 roku za tekst Nierealność z Natychmiastowego Dzikiego Wschodu otrzymała nagrodę w organizowanym przez rumuńskie Ministerstwo Kultury międzynarodowym konkursie dramatopisarskim. Jej kolejne sztuki "Kebab", "DJ Pirat", "All Those Guys Look Like Our Parents", "Honey, Stop the Tempo", "mady-baby.edu" były tłumaczone, publikowane i wystawiane w Niemczech, Francji, Irlandii, Polsce, Anglii i Włoszech; prezentowano je także na wielu europejskich festiwalach (m.in. w Wiesbaden, Bratysławie, Toruniu, Moskwie, Paryżu). Bez wątpienia wpływ na międzynarodową karierę Cărbunariu ma bezkompromisowość jej teatru, który zdaniem Iuli Popovici "jest teatrem atakującym brakiem jakiegokolwiek tabu". Nie będąc teatrem z tezą, jest teatrem politycznym, gdyż dotyczy współczesnego polis i jego obywateli. Jako wyraz sprzeciwu dla obowiązującego w Rumunii systemu zarządzania kulturą Gianina Cărbunariu nie podejmuje współpracy z rumuńskimi teatrami państwowymi.

___________________________________________________________

Theodor Cristian Popescu - Wielokrotnie nagradzany reżyser ponad trzydziestu pięciu produkcji zrealizowanych w Rumunii, USA i Kanadzie. Realizuje głównie dzieła współczesnych autorów, takich jak: Martin Crimp, Arthur Kopit, Howard Barker, Tony Kushner, Hanoch Levin, Marius von Mayenburg czy Roland Schimmelpfennig. Wykładał w Państwowej Akademii Teatralnej w Bukareszcie, Uniwersytecie Montany w Missouli, Kanadyjskiej Państwowej Szkole Teatralnej oraz Uniwersytecie Quebec w Montrealu. Obecnie kieruje wydziałem reżyserii w Akademii Sztuk Pięknych w Târgu Mureş w Transylwanii.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji