Artykuły

Bydgoszcz. Premiera spektaklu o ks. Popiełuszce

W sobotę w Teatrze Polskim premiera spektaklu poświęconego "błogosławionemu księdzu", a dzień później dyskusja w teatrze "Czy można być porządnym człowiekiem poza kościołem?"

Bydgoska scena w tym sezonie nie stroni od tematów związanych z religią. Najpierw ze stereotypem świętości rozprawił się Wojciech Faruga w dramacie "Wszyscy święci", teraz Małgorzata Sikorska - Miszczuk i Paweł Łysak chcą udowodnić, że ksiądz Jerzy Popiełuszko może stać się uniwersalnym bohaterem dla każdego człowieka.

19 października 1984 roku odprawił mszę świętą w kościele Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Nikt nie przypuszczał, że będzie to ostatnia msza charyzmatycznego duchownego. Jadąc do domu, w pobliżu wioski Górsk zatrzymali go funkcjonariusze SB. Brutalnie pobili księdza, związali i zamordowali. Ta zbrodnia wstrząsnęła Polakami.

Spektakl "Popiełuszko" w reżyserii Łysaka nie będzie jednak opisywał całego życia duchownego. Na scenie zobaczymy ostatnie momenty życia błogosławionego księdza, a tragedia, która wydarzyła się 28 lat temu, posłuży do pokazania kondycji moralnej dzisiejszego człowieka. Moralnej, nie religijnej, bo tekst Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk sugeruje, że Popiełuszko nie jest bohaterem tylko dla katolików. To ważna postać dla wszystkich wierzących i nie, dla tych, dla których wolność, demokracja i szacunek dla drugiego człowieka to wartości bezwzględne.

- Temat jest poważny i tak też do niego podchodzimy - mówi Paweł Łysak. - Chcemy pokazać, że Popiełuszko jest bohaterem uniwersalnym. W tytułowej roli zobaczymy Mateusza Łasowskiego.

Ale dyskusja o religii i relacjach z Kościołem z desek sceny przeniesie się także do foyer teatru. Właśnie przed niedzielnym (10.06) spektaklem "Popiełuszki" obejrzymy dokument "III...Pamiętaj, abyś dzień święty świecił" z cyklu Macieja Cuske "Dekalog...Po dekalogu" oraz "Lourdes" Jassici Hausner opowiadający o niepełnosprawnej kobiecie, która wyrusza do tytułowego miejsca po uzdrowienie. Początek seansu o 16.

Tego samego dnia o godz. 20 dyskusja o tym, czy można być porządnym człowiekiem poza kościołem. - Przy okazji premiery "Popiełuszki" chcemy wrócić do rozmowy o wartościach i o tym, w jaki sposób są one determinowane przez wychowanie chrześcijańskie - mówią organizatorzy. W debacie udział wezmą Katarzyna Wiśniewska z "Gazety Wyborczej", ks. Adam Boniecki ("Tygodnik Powszechny") i Adam Ostolski ("Krytyka Polityczna").

Premiera "Popiełuszki" w sobotę (09.06) o godz. 19 w Teatrze Polskim. Bilety kosztują 50 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji