Artykuły

Spazmatyczna ucieczka w życie

Dlaczego Teatr "Bagatela" wraca po siedmiu latach od realizacji Marty Meszaros "Tramwaju zwanego pożądaniem" do ponownego wystawienia tej właśnie sztuki Tennessee Williamsa? Być może Dariusz Starczewski, reżyser spektaklu odkryje nam nową interpretację tego znakomitego utworu, być może znalazł odpowiedzi na kolejne pytania? Sam tak komentuje wybór tej właśnie sztuki jako drugie już spotkanie z Williamsem w dwa lata po swej realizacji "Szklanej menażerii" tegoż autora: "Jesteśmy skazani na upływ czasu. Na starość i choroby, na przemijanie. Dzisiaj mamy do czynienia z wręcz karykaturalnym wyparciem tego problemu z naszej świadomości i kultury. Świat się odmładza, robi sobie operacje plastyczne, zapamiętale ćwiczy starzejące się ciało, każe nosić dżinsy, by markować upływ lat. Wydaje się, że tylko młodość jest dość dynamiczna i coś warta. Koszmarny sen. Wystarczy obudzić się i problem zniknie. Spazmatyczna ucieczka w życie, w pożądanie, to odpowiedź naszej bohaterki Blanche na lęk przed śmiercią. A zatem dla mnie centralny problem w Tramwaju to śmierć i przemijanie".

Tennessee Williams, spod którego pióra wyszły doskonałe historie opisujące ludzką kondycję oraz niesamowite wizje życia na Południu, uważany jest obok Eugenie'a 0'Neilla i Arthura Millera za jednego z najwybitniejszych dramaturgów amerykańskich. Swoje pierwsze opowiadanie opublikował w wieku lat 16, a swój pierwszy sukces na Broadwayu odniósł już w 1945 sztuką "Szklana menażeria". Dwa lata później powstał "Tramwaj zwany pożądaniem" - sztuka, która uczyniła z Williamsa autora znanego i cenionego na całym świecie. W 1948 roku dramaturg otrzymał nagrodę Pulitzera, a trzy lata później "Tramwaj zwany pożądaniem" został zekranizowany przez Elię Kazana z Marlonem Brando i Vivien Leigh w rolach głównych. Film zdobył 4 Oscary, w tym jedn[ego] dla Tennessee Williamsa w kategorii najlepszy scenariusz.

W krakowskiej realizacji zobaczymy: Magdalenę Walach, ulubienicę wielbicieli "Tańca z gwiazdami", Renatę Przemyk - znakomitą wokalistkę debiutującą w teatrze rolą Meksykanki oraz Ewelinę Starejki, Ewę Mitoń, Michała Kitlińskiego, Michała Kościuka, Sławomira Sośnierza, Przemysława Redkowskiego i Marcina Zacharzewskiego. Scenografię przygotowała Joanna Schoen a muzykę skomponował Bolesław Rawski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji