Artykuły

Przeciw Irlandii

W piątek na Scenie Kameralnej Starego Teatru odbędzie się premiera "Przekładów" Briana Friela, w reżyserii Katarzyny Deszcz, ze scenografią Anny Sekuły i muzyką Krzysztofa Suchodolskiego.

Brian Friel to irlandzki dramatopisarz, autor wielu sztuk teatralnych, w których opowiada przede wszystkim o lokalnych problemach mieszkańców swojej ojczyzny. Jego twórczość, znana w Polsce z takich sztuk jak "Obywatelstwo honorowe", "Uzdrowiciel" czy "Przekłady", nacechowana jest silną obecnością pierwiastków politycznych.

Pisarz stworzył w Irlandii, w 1980 r., wspólnie z aktorem Stephanem Rea, objazdową trupę teatralną "Field Day Theatre Company". Stanowi ona formację kulturalną, w skład której wchodzą również poeci tacy jak Seamus Heaney, Tom Paulin oraz współczesny pisarz, radiowiec i muzyk, David Hammond. Pierwszą premierą grupy artystów były właśnie "Przekłady".

Temat tej sztuki do dziś i może być drażliwy i to nie tylko w ściśle określonym obszarze geograficznym. Osadzając akcję na terenie małej osady irlandzkiej w latach trzydziestych ubiegłego wieku, podejmuje autor kwestię konfliktów narodowych. Ich zarzewiem stają się dwie decyzje, podjęte przez kolonialne władze brytyjskie. Pierwsza dotyczy systematycznych represji wobec nielegalnych, irlandzkich szkółek elementarnych, kształcących zarówno młodzież, jak i dorosłych w języku celtyckim, z elementami łaciny i greki. Bezpośrednio po tym następuje krok drugi - przysłane z Anglii specjalne oddziały wojskpwe sporządzają nowe mapy Irlandii, wprowadzając "przy okazji" angielskie nazewnictwo geograficzne na miejsce dotychczasowych celtyckich nazw miejscowości.

W spektaklu grają m.in. Roman Garncarczyk, Piotr Cyrwus, Andrzej Hudziak, Jerzy Grałek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji