Artykuły

Olsztyn. U Jaracza próbują dramat węgierski

Na Scenie Margines w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie trwają próby do spektaklu "Królowa ciast" Béli Pintéra w reżyserii Katarzyny Kalwat.

Tekst w przekładzie Jolanty Jarmołowicz jest pierwszym przetłumaczonym na język polski dramatem Pintéra, cenionego na Węgrzech dramatopisarza, aktora i reżysera.

"Królowa ciast" to rentgen wnętrza rodziny zainfekowanej przemocą. Autor prześwietla relacje między jej członkami pokazując jak działa mechanizm tyranii za zamkniętymi drzwiami. Centralne postaci dramatu to oficer policji Stefan Kosar oraz podporządkowani członkowie jego rodziny. Blisko tu do skojarzeń z orwellowską wizją totalitarnych mocarstw upodlonych rządami silnej jednostki. Ale sieć rodzinnych układów nie jest jedynym budulcem świata Béli Pintéra. W tym mrocznym Alcatraz unosi się też romantyczna poezja z ducha "Ballad i romansów'' i rozbrzmiewa ludowa muzyka tworząc w konfrontacji z rodzinnym piekłem szczególnie nieznośny dysonans.

"Złowieszcze chmury przemocy, cichy płacz poniżonych i upokorzonych, parada ludzi okaleczonych, plac zabaw dla wilków w owczej skórze i mrożący chłód rodzinnego domu. Jednak poczucie humoru Béli Pintéra sprawia, że śmiejemy się nad wszystkim, a jednocześnie zagłębiamy się w tym ponurym świecie.''

"Sztuka 'Królowa Ciast' węgierskiego autora Béli Pintéra jest bezlitosną i cudowną bajką dla dorosłych. O czym? Może o tym, że nie jesteśmy odpowiedzialni za błędy naszych rodziców. Może o tym, że cuda się zdarzają. Może o tym, że cudów jednak nie ma. Może o tym, co znaczy być dorosłym. Może o tym, że życie to nie zabawa." - Zsedényi Balázs

"Królowa ciast" w reżyserii Katarzyny Kalwat jako propozycja repertuarowa olsztyńskiego teatru będzie pokazywana na VI Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Demoludy.

polska prapremiera - 6 października 2012 roku

przekład: Jolanta Jarmołowicz

reżyseria: Katarzyna Kalwat

scenografia: Dominika Skaza

muzyka: Marcin Rumiński

choreografia: Rafał Urbacki

KATARZYNA KALWAT - absolwentka Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie i Psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W trakcie studiów uczestniczyła w licznych warsztatach, między innymi w Korber Studio Jung Regie w Thalia Theater w Hamburgu. Współpracowała z Teatrem Dramatycznym w Warszawie, gdzie asystowała Krystianowi Lupie przy realizacji spektakli "Persona. Marilyn" i "Persona. Ciało Simone". Debiutowała miniaturą sceniczną "Sen nocy letniej" prezentowaną na XIII Festiwalu Szekspirowskim w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Dotychczas zrealizowała m.in. ,,Himmelweg. Droga do nieba'' J. Mayorgi w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, "Rechnitz. Anioł zagłady" E. Jelinek w ramach projektu ,,Próby otwarte. Dramaty Nowe'' w Teatrze Nowym w Poznaniu. W Teatrze Jaracza w Olsztynie pracuje nad ''Królową ciast'' Beli Pintera.

DOMINIKA SKAZA - absolwentka wydziału grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Debiutowała pracując przy spektaklach Pawła Miśkiewicza: "Niewina" (Stary Teatr w Krakowie) jako asystentka Barbary Hanickiej oraz "Ćwiczenia z Czechowa" (PWST Kraków). Od 2005 roku projektowała dla Teatru Współczesnego we Wrocławiu, gdzie współpracowała z Gabrielem Gietzkym ("Przytuleni", "Traktat", "Kupiec Wenecki", "Pułapka") oraz z Michaelem Marmarinosem przy "Akropolis. Rekonstrukcja". W Teatrze Polskim we Wrocławiu pracowała z Ronim Torenem ("Don Juan wraca z wojny", reż. Gadi Rolla). Ostatnio przygotowywała kostiumy i scenografię do spektakli: "Boeing, Boeing" (Teatr Buffo w Warszawie, reż. G. Gietzky), "5 x Albertyna" (Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego Katowice, reż. G. Gietzky), "Kotka na rozpalonym, blaszanym dachu" (Teatr im. S. Jaracza w Łodzi, reż. M. Bogajewska), "Oblężenie" (Teatr Bagatela w Krakowie, reż. M. Bogajewska), "Nieskończona historia" (Teatr Nowy Zabrze, reż. Ula Kijak), "Plac Apokalipsa" (Teatr Dramatyczny w Warszawie, reż. M. Marmarinos).

MARCIN RUMIŃSKI - multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer, muzyk sesyjny i wokalista. Lider i założyciel zespołów "Shannon" i "Hoboud". Specjalizuje się w grze na instrumentach ludowych: perkusyjnych, dętych - whistlach (prostych fletach irlandzkich), dudach szkockich i irlandzkich, bombardzie (Bretania), duduku (Armenia) oraz strunowych - mandolinie i doszpulurze (Tuva). Jako kompozytor i aranżer często sięga do korzeni ludowych, by łączyć muzykę nowoczesną z muzyką etniczną z całego świata. Realizuje się też jako producent muzyczny oraz twórca opraw muzycznych filmów i spektakli teatralnych.

RAFAŁ URBACKI - choreograf, reżyser i performer. Studiował reżyserię dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. Rezydent w programie SOLO PROJEKT 2010, choreograf w spektaklach duetu Strzępka/Demirski: "Tęczowa Trybuna 2012", "Położnice Szpitala Św. Zofii", "W imię Jakuba S." oraz w spektaklu "Dwunastu gniewnych ludzi" w reżyserii Radosława Rychcika. Reżyser projektów: "kto podskoczy jest pedałem, hej" (Festiwal POMADA3 w Warszawie, 2012), "W Przechlapanem" (Instytut Teatralny w Warszawie, 2012), "Rewind" (Warszawa-Kraków, 2011), "Mover. Projekt społeczny" (Bytom, 2010), "Zrównywanie" (Bytom, 2009). Performer w licznych projektach solowych i video-dance ("The Lift" 2009, "The Adventures of Giraffe & Charming Sealy" 2010).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji