Artykuły

Warszawa. Apel o ratowanie mediów publicznych

Prezesi Telewizji Polskiej i Polskiego Radia Juliusz Braun i Andrzej Siezieniewski zaapelowali do polskich władz o uregulowanie finansowania mediów publicznych. Bez tego nie będzie możliwe realizowanie przez nich tzw. misji.

Swój list zaadresowali do prezydenta Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska, marszałek Sejmu Ewy Kopacz, marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego, ministra finansów Jana Rostowskiego, ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego i do przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka. Prezesi przypominają, że w Polsce istnieją braki w trwałym finansowaniu mediów publicznych, a udział środków publicznych w ich finansowaniu jest najniższy w Europie, co uniemożliwia właściwe realizowanie misji (w 2011 r. wpływy z abonamentu były najniższe w historii i wyniosły 205,4 mln zł). Podkreślają przy tym, że TVP i PR są dziś - bardziej niż kiedykolwiek - zdeterminowane do realizowania tych wartości. Jako przykłady podają m.in. relacjonowanie Euro 2012, większą obecność ambitnych programów na swoich antenach i stopniową cyfryzację telewizji naziemnej oraz cyfrowe nadawanie programów radiowych.

Już w kampanii wyborczej w 2007 r. PO deklarowała chęć stworzenia nowej ustawy medialnej umożliwiającej odpolitycznienie mediów. W 2008 r. w Ministerstwie Kultury zespół ekspertów pod kierunkiem prof. Tadeusza Kowalskiego stworzył nowy projekt tej ustawy, ale nigdy nie trafił on do Sejmu. W 2010 r. swój projekt zaproponowali władzom także sami twórcy, ale Platforma również nie wzięła go pod uwagę. Obecnie nad kolejnym projektem ustawy medialnej pracuje minister Boni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji