Artykuły

Premiera Dzieci Arbatu we Wrocławiu

Polska prapremiera głośnej powieści Anatolija Rybakowa "Dzieci Arbatu", jaka odbyła się 21 maja na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu, stała się sensacją obecnego sezonu teatralnego w tym mieście. Mimo, że teatr ma 1212 miejsc, kolejkowe komitety po bilety ustawiły się już na wiele dni przed premierą. Wrocławska inscenizacja według adaptacji scenicznej Siergieja Kokowkina w przekładzie Grażyny Miller-Zielińskiej i w reżyserii dyrektora tej sceny Jacka Bunscha wyprzedziła wydanie książki w Polsce przygotowane przez "Iskry". W Związku Radzieckim książka ta czekała na ukazanie się ponad 20 lat, a w tym czasie jej rozmiary stale się powiększały; "Dzieci Arbatu" mają obecnie 3 tomy, a Anatolij Rybaków pracuje nad 4 tomem epopei. Sceniczna adaptacja tej powieści powinna jednak zadowolić miłośników teatru, bowiem została zaakceptowana przez autora.

Powieść Rybakowa - to nie tylko symbol pieriestrojki", ale również epicka powieść o losach ludzkich na tle historii oraz współczesności. Niezwykła przygoda teatralna która state się udziałem zespołu Teatru Polskiego we Wrocławiu, zawiera element fascynacji tematem "gorącym", ekscytującym zarówno tych, którzy przeżyli stalinizm, jak i tych, którzy znają stalinizm z opowiadań.

Adaptacja Siergieja Kokowkina w udany sposób przenosi na scenę najważniejsze wątki tej panoramy początku lat trzydziestych, rodzenia się terroru i dramatu wplątywania losów ludzkich w tryby stalinizmu jako systemu niszczącego naturalną potrzebę prawdy ożywiającą głównego bohatera.

Przygotowania do wystawienia "Dzieci Arbatu" odbyły się w rekordowym tempie, zaledwie w 6 tygodni. Aktorzy pracowali dosłownie w pocie czoła. Trzy ostatnie próby generalne trwały od wieczora do rana.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji