Artykuły

Częstochowa. Przegląd Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych

Wolontariat Młodzieżowy szykuje na wrzesień trzy duże imprezy pod wspólnym hasłem: "(Nie)pełnosprawni - aktywni kulturalnie". Chyba największym przedsięwzięciem września będzie "Maskarada" - Przegląd Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych.

Będzie maskarada, gra miejska oraz trochę poezji. Wolontariat Młodzieżowy szykuje na wrzesień trzy duże imprezy pod wspólnym hasłem: "(Nie)pełnosprawni - aktywni kulturalnie". Jednak - by wszystko się udało - potrzebna jest pomoc.

Wolontariat Młodzieżowy przy Stowarzyszeniu Wzajemnej Pomocy "Agape" działa w Częstochowie od 2010 roku. Jego koordynatorem jest Paweł Bilski, tegoroczny maturzysta, absolwent Autorskiego Liceum Artystycznego i Akademickiego. Szeregi organizacji zasilają przede wszystkim uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich. W ciągu dwóch lat przeprowadzili liczne akcje, choćby konkurs "Podaj dalej" zainspirowany filmem pod tym samym tytułem (miał zachęcać młodych do pomagania innym, wg schematu "ja pomogę trzem osobom, każda z nich kolejnym trzem, a one jeszcze trzem"). Była też akcja wsparcia dla Eldy i jej córeczki, poszkodowanych podczas trzęsienia ziemi na Haiti.

Jednak najwięcej działań Wolontariatu Młodzieżowego skupia się wokół pomocy niepełnosprawnym. Najnowszy projekt to "(Nie)pełnosprawni - aktywni kulturalnie". Wolontariusze zorganizują w Częstochowie trzy duże imprezy. 14 września - tradycyjną "Grę miejską" w parku Staszica. Poświęcono ją Januszowi Korczakowi, bo właśnie obchodzimy jego rok. Zadania dla graczy połączone zostaną z wydarzeniami, do których doszło w getcie warszawskim, Powstaniu Warszawskim oraz w Częstochowie podczas okupacji. Uczestniczą uczniowie częstochowskich szkół specjalnych i szkół z oddziałami integracyjnymi.

Na 21 września Wolontariat zaplanował "Salon poezji" w Ośrodku Promocji Kultury "Gaude Mater". - To kontynuacja ubiegłorocznego pomysłu, choć wtedy salon zorganizowaliśmy w Teatrze im. Mickiewicza - mówi Paweł Bilski. - Twórczość niepełnosprawnych poetów zaprezentują zarówno pełno- i niepełnosprawne. Prezentacje przeplatane będą występami muzyków. Pojawią się również aktorzy naszego teatru.

Ostatnim i chyba największym przedsięwzięciem września będzie "Maskarada" - Przegląd Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych. Na ten program Bilski otrzymał stypendium artystyczne prezydenta miasta.

- Pomysł takiego przeglądu chodził mi po głowie od dawna - tłumaczy koordynator. - Inspiracją były "Albertiany" organizowane przez fundację Anny Dymnej. Do 6 września mogą się do nas zgłaszać grupy teatralne tworzone przez osoby niepełnosprawne. Spośród nich wybierzemy trzy, które zaprezentują się podczas "Maskarady". Będą też występy niepełnosprawnych muzyków. Impreza nie ma jednak charakteru konkursu, tu nie będzie podium, każdy z wykonawców już jest laureatem. Dodatkowo będzie można uczestniczyć w bezpłatnych warsztatach teatralnych i muzycznych. "Maskarada" odbędzie się 28 września w Młodzieżowym Domu Kultury (ul. Łukasińskiego 50/68).

Pomiędzy tymi wydarzeniami zaplanowano dwa happeningi - 18 i 25 września. Wówczas na placu Biegańskiego niepełnosprawni i sprawni, ramię w ramię mają tworzyć obraz.

- Chcemy pokazać, że niepełnosprawny nie znaczy gorszy - podsumowuje Paweł. - I poprawić trochę wizerunek młodzieży. Ostatnio przeczytałem taką historię: jeden chłopak zapytał matkę niepełnosprawnej dziewczynki, jakim prawem pozwala się jej bawić na podwórku razem z innymi dziećmi. Mam nadzieje, że dzięki naszej akcji takich sytuacji będzie mniej. Potrzebujemy jednak pomocy do obsługi gry miejskiej i "Maskarady". Tu potrzeba wielu rąk do pracy, dlatego bardzo liczymy na nowych wolontariuszy. Kto wie, może udział w tych akcjach zachęci ich do pozostania u nas na stałe?

Kontakt dla osób, które chciałyby pomóc: tel. 533 527 368, e-mail: wolontariat.mlodziezowy.agape@gmail.com. Szczegóły - wolontariat-agape.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji