Artykuły

Łódź. Wspomnienie Morgensterna w Muzeum Kinematografii

Dokładnie rok temu, 6 września, zmarł Janusz Morgenstern jeden z najciekawszych twórców powojennej kinematografii. Jego oryginalne dramaty, których bohaterami byli młodzi ludzie, poruszają widzów do dziś.

Jest autorem między innymi filmów "Jowita", "Trzeba zabić tę miłość", a także seriali "Stawka większa niż życie", "Kolumbowie" oraz "Polskie drogi".

Łódzkie Muzeum Kinematografii (pl. Zwycięstwa 1) zaplanowało z okazji rocznicy śmierci reżysera wieczór wspomnieniowy, podczas którego odbędzie się prezentacja książki "Musi zostać rysa. Przewodnik po twórczości Janusza Morgensterna", wydanej w tym roku przez muzeum pod redakcją Mieczysława Kuźmickiego, Andrzeja B. Czuldy i Łukasza Grygla. Gościem specjalnym będzie żona zmarłego artysty, Krystyna Cierniak-Morgenstern.

Po spotkaniu, które rozpoczyna się w czwartek o godz. 17, będzie można obejrzeć film dokumentalny z 2004 roku zatytułowany "Ćwiczenia z niepamięci", w reżyserii Antoniego Krauze, w którym znalazły się fragmenty filmów Janusza Morgensterna, a także wspomnienia i wypowiedzi Tadeusza Konwickiego, Andrzeja Łapickiego, Romana Polańskiego, Andrzeja Kotkowskiego i Jana Englerta, przybliżające widzom sylwetkę reżysera.

Janusz Morgenstern ukończył studia na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Jako reżyser zadebiutował filmem "Do widzenia, do jutra".

W dniach 7-9 września Muzeum Kinematografii zaprasza na projekcje filmów reżysera.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji