Artykuły

Szczecin. Pokazać Masłowską przed zimą

Kwestią czasu było przełożenie powieści na język teatru. Po kilku nieudanych próbach za "Wojnę..." zabrał się szczeciński reżyser i aktor Paweł Niczewski. Premiera jego spektaklu odbyła się podczas ostatniego festiwalu Malta w Poznaniu i została tam bardzo dobrze przyjęta przez publiczność.

"Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" Doroty Masłowskiej została przez część krytyki okrzyknięta pierwszą powieścią dresiarską. Książka, której narratorem jest Silny, będący w nieustającym ciągu amfetaminowym mieszkaniec prowincjonalnego miasteczka, wzbudziła zainteresowanie nie tylko wśród środowisk literackich. Debiut 19-letniej wówczas pisarki stał się wręcz zjawiskiem o charakterze socjologicznym.

- Od dawna myślałem o przekładzie tej książki na potrzeby sceny. To fantastyczny materiał tekstowy, porażająco śmieszny - mówi Niczewski. - Masłowska w bardzo trafny sposób wyśmiewa naszą prowincjonalność. Pokazuje jakimi jesteśmy ksenofobami, jak boimy się wszelkich zmian i sami wymyślamy sobie wroga Uważam ją za Gombrowicza na miarę XXI wieku.

Spektakl jest wspólną produkcją Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie i Malty. W głównych rolach zagrali szczecińscy aktorzy, Wojciech Brzeziński (Teatr Współczesny) i Dorota Chrulska (Teatr Polski).

- Część materiału aktorzy rapują Krzysztof Czeczot, który był pierwszym pomysłodawcą całego przedsięwzięcia, przerobił całe partie tekstu na tzw. hip-hopowe songi. Akcję umiejscowiłem na prowincjonalnym jarmarku, którego ważną część stanowią karykaturalne wybory miss.

Najbliższa prezentacja "Wojny" odbędzie się 18 sierpnia br. na dziedzińcu poznańskiego zamku. A kiedy przedstawienie zawita do Szczecina?

- Wszystko zależy od pana dyrektora Kusa i Konrada Pawickiego, szefa Piwnicy przy Krypcie, z którą jestem związany. Jako że jest to spektakl plenerowy, chciałbym go pokazać jeszcze przed zimą.

"Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" Doroty Masłowskiej doczekała się swej scenicznej wersji. Na potrzeby festiwalu Malta powieść zaadaptował szczeciński reżyser i aktor Paweł Niczewski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji