Artykuły

Będzin. Premiera dla większych widzów

Najnowszy spektakl Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana "W brzuchu wilka" będzie polską prapremierą. Przedstawienie adresowane jest dla młodzieży powyżej 16. lat oraz widzów dorosłych.

Spektakl jest oryginalnym studium analizy relacji przestępcy i ofiary ubranym w formę znanej nam wszystkim bajki - wykorzystuje bowiem motyw historii o Czerwonym Kapturku i wilku. Historię tę można opowiedzieć na dwa sposoby: może być infantylną historyjką dla dzieci, ale może też być przejmującą opowieścią o dojrzewaniu, o dwuznacznej, niemal erotycznej relacji między młodą dziewczyną, a dojrzałym mężczyzną.

Spektakl jest przyczynkiem do rozważań o istnieniu agresji w człowieku. Nosicielem agresji jest Wilk. Jego postać wzorowana jest na sylwetkach seryjnych morderców, którzy przeniknęli do społecznej świadomości m.in. dzięki mediom. Bo "W brzuchu wilka" to także spektakl o odpowiedzialności, jaką ponoszą media za kreowanie osób moralnie niejednoznacznych i podejrzanych.

Spektakl podejmuje także temat odpowiedzialności matki wobec córki. Stawia pytanie, na ile matka przygotowała swoje dojrzewające dziecko do pełnienia roli kobiety w społeczeństwie. Przewrotnie pojawia się także pytanie o to, czy przypadkiem sama córka nie jest również współwinna tragedii, jaka staje się jej udziałem - poprzez sam fakt, że dojrzewa, że chce być ładna i atrakcyjna, przez co mimowolnie staje się kusicielką.

Poczynania wilka obserwują Drwale, świadkowie zdarzeń, wzorowani na antyczny chór, wygłaszający odpowiedni komentarz, ale niepodejmujący żadnej akcji.

Inscenizacja Dariusza Wiktorowicza czerpać będzie z tradycji teatru plastycznego. Szczególny nastrój zbudują także: oryginalna scenografia, kostiumy oraz elektroniczna muzyka, będąca ilustracją emocji, jakie targają bohaterami.

Autorem sztuki jest Robert Jarosz, reżyser i dramatopisarz, zdobywca licznych nagród konkursach dramatopisarskich. Za tekst "W brzuchu wilka" zdobył nagrodę główną w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanym co roku przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w 2011 roku.

Spektakl dofinansowany został ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Edukacja kulturalna".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji