Artykuły

Bydgoszcz. "Biała bluzka" Jandy w Operze Nova

Spektakl na podstawie tekstu Agnieszki Osieckiej w adaptacji Magdy Umer zobaczymy w poniedziałek (01.10) w Operze Nova.

To opowieść o miłości niemożliwej, bo miłości do opozycjonisty. Historia kobiety niemogącej sobie poradzić ze sobą i z Polską lat stanu wojennego.

Tytułowa biała bluzka była marzeniem i znakiem przystosowania do życia w kraju zakazów i nakazów, cenzury, opozycji, kartek na mięso, zaświadczeń z miejsca pracy, dowodów, stempelków i godziny policyjnej. - To był kraj braku wolności, w którym ułańska fantazja podlewana alkoholem, miłość, przyjaźń i poczucie humoru pozwalały poczuć smak życia - piszą o spektaklu organizatorzy. Z czasem przedstawienie stało się "kultowe" - było grane w całej Polsce, przeglądała się nim dorastająca młodzież, która uznała, że bohaterka Osieckiej mówi, myśli i czuje jak oni.

- Bohaterką była dziewczyna półchora psychicznie, półśmieszna, półzabawna, półtragiczna. Uwikłana w nieszczęśliwą miłość i niedole stanu wojennego. Z jednej strony szalona pijaczka, wariatka ze słońcem we włosach, a z drugiej znakomicie ułożona pedantka - wspominała "Białą bluzkę" Agnieszka Osiecka. Jednocześnie zastanawiała się, czy powinna ją zagrać właśnie Krystyna Janda. - Przecież moją bohaterkę widziałam zawsze jako osobę przegraną, nieszczęśliwą, raczej brzydką, a ona była tego całkowitym zaprzeczeniem. Jest kobietą piękną, wspaniałą i zawsze zwycięską (...). Wydawało mi się, że nikt z publiczności nie uwierzy, że moja bohaterka w wykonaniu Jandy jest kobietą tak głęboko nieszczęśliwą". Te słowa Osieckiej Janda przypomina w swoim internetowym dzienniku.

Po latach w jej wykonaniu spektakl zyskał inny wymiar. - Bohaterka to dojrzała kobieta po przejściach. Dlatego spektakl opowiada też o innym pokoleniu, zachowując specyficzny dla Osieckiej klimat i koloryt czasu minionego - tłumaczą organizatorzy. W spektaklu nie zabraknie także piosenek autorki - usłyszymy dziesięć jej najważniejszych tekstów.

Poniedziałek (01.10). Opera Nova (ul. Focha 5) w Bydgoszczy - godz. 20. Bilety w cenie 90 i 100 zł do nabycia w biurze impresariatu artystycznego "itd." (kamienica w głębi podwórka przy ul. Gdańskiej 13).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji