Artykuły

Poznań. Dementi ws. długów za dyrekcji Znanieckiego

Zarzuty związane z sytuacją finansową, jaką rzekomo pozostawiła poprzednia dyrekcja Teatru, jak i przyczyny odwołania premiery "Król Roger" są nieprawdziwe - pisze Magdalena Sowińska, rzecznik prasowy Michała Znanieckiego, byłego dyrektora Teatru Wielkiego.

Warszawa, 02.10.2012

Pan Bogdan Zdrojewski

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Szanowny Panie Ministrze,

w związku ze informacjami podanymi przez nową dyrekcję Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu podczas konferencji prasowej, która odbyła się w dniu 02.10.2012 w Poznaniu, pragnę zdementować pewne nieprawdziwe wiadomości, które pojawiły się w prasie.

"Poprzednia dyrekcja, po rozliczeniu wszystkich rachunków, zostawiła po sobie dług w wysokości 1,3 mln złotych" donosi artykuł "Na progu sezonu Teatru Wielkiego w Poznaniu: Odchudzanie Opery" zamieszczony w "Głosie Wielkopolskim". Zarzut ten jest nieprawdziwy. Teatr w czerwcu nie miał żadnych zobowiązań wymagalnych, nie był zadłużony i miał pełną płynność finansową. Wynik finansowy za 5 miesięcy 2012 wykazał niewielką stratę, była to jednak strata księgowa, mająca pokrycie w odpisie amortyzacyjnym. Gmach Teatru w ostatnich latach poddawany był kosztownym inwestycjom, co w konsekwencji podniosło także koszty amortyzacji i eksploatacji budynku. Zaznaczyć przy tym należy, iż w bieżącym roku instytucja otrzymała dotację podmiotową mniejszą o około 1 100 000 zł i pomimo tego faktu realizowała swoją działalność zgodnie z planem. Informacje te zostały przekazane w piśmie z dnia 20 czerwca br.

Jednocześnie pragnę zaznaczyć, iż informacje podane prasie na temat realizacji premiery "Król Roger" również są nieprawdziwe:

"Nie odbędzie się zaplanowana na grudzień premiera opery Karola Szymanowskiego "Król Roger" - powiedziała Renata Borowska-Juszczyńska, ponieważ nie mogliśmy zadbać o utrzymanie jakości artystycznej tego dzieła w dalszej eksploatacji. Chcemy dbać o jakość naszych codziennych produkcji. Rezygnujemy z projektów kosztownych, na rzecz spektakli repertuarowych".

"Nie miałem nic przeciwko "Królowi Rogerowi" - opowiadał wczoraj Gabriel Chmura - ale nagle otrzymałem od kierownika muzycznego Łukasza Borowicza informację, że ma kłopoty z terminami. Trudno było znaleźć zastępstwo. Inne kontrakty też nie były podpisane. Na dodatek pan Znaniecki zażądał wysokiego honorarium. I to - nie ukrywam - zadecydowało ostatecznie, że zrezygnowaliśmy na razie z wystawienia opery Szymanowskiego."

Komentarze dyrekcji na temat produkcji Opery "Król Roger" są zaskakujące. Spektakl ten jest koprodukcją z teatrem operowym w Bilbao, dofinansowany przez środki Instytutu Adama Mickiewicza, premiera hiszpańska odbędzie się 24 listopada z wykorzystaniem dekoracji, które zostały wyprodukowane przez Teatr Wielki w Poznaniu. Ten tytuł premierowy miał sponsora strategicznego, dzięki którego wsparciu mogliśmy sobie pozwolić na zaproszenie Mariusza Kwietnia jako odtwórcę tytułowej partii. Tak zwana "druga obsada" została omówiona z dyrektorem Gabrielem Chmurą jeszcze w czerwcu. Co do kwestii honorarium reżysera Michała Znanieckiego, było ono zaplanowane w budżecie produkcyjnym i wynosiło 10 000zł., co stanowi jedną dziesiątą rynkowego honorarium tego artysty. Honorarium w takiej wysokości było specjalną ceną dla Teatru Wielkiego. Dyrektor Chmura drogą mailową wystosował ponowne pytanie o jego wysokość, jednak zanim stawka ta została potwierdzona przez Michała Znanieckiego - produkcję odwołano. Wszelkie ustalenia w tych sprawach odbyły się w drodze mailowej i pozostają do wglądu.

Każda dyrekcja ma prawo do podejmowania decyzji artystycznych i układania repertuaru według własnej koncepcji artystycznej. Jednak dalece niezrozumiała jest decyzja obecnej dyrekcji Teatru o rezygnacji z realizacji produkcji premierowej, do której wyprodukowane są dekoracje i kostiumy i która ma sponsora strategicznego. Tym bardziej niezrozumiała w świetle ogłoszonego uzasadnienia.

W obliczu zaistniałej sytuacji pozwalam sobie na przekazanie sprostowania Panu Ministrowi, bowiem podawane do wiadomości publicznej przez obecną dyrekcję Teatru informacje niesłusznie oskarżają Michała Znanieckiego, poprzedniego dyrektora Teatru Wielkiego oraz jego współpracowników.

Z poważaniem

Magdalena Sowińska

Rzecznik Prasowy Michała Znanieckiego

Do wiadomości:

Dr Zenon Butkiewicz, Dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury

Wojciech Kwiatkowski - Dyrektor Departamentu Finansowego

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji