Artykuły

Białystok. "Kordian" studentów AT w BTL-u

Białostocki Teatr Lalek otwiera podwoje dla debiutów. I wciąga do repertuaru spektakle w wykonaniu studentów Akademii Teatralnej, którzy już niedługo wkroczą na samodzielną ścieżkę. Na początek idzie "Kordian" - już w poniedziałek (15.10) na małej scenie.

Reżyserka Agnieszka Baranowska (Teatr Squad Form i jednocześnie wykładowca w białostockiej akademii) miała pomysł na spektakl, czwórka studentów - ogromną chęć grania, a dyrektor Białostockiego Teatru Lalek - ideę, by młodych ludzi promować. I tak z połączenia trzech różnych energii skorzystają wszyscy, również widzowie.

- Chcę, aby w teatrze pojawił się miły i przyjemny nurt - "Debiuty". Spektakl "Kordian. Reinterpretacje" by go zainaugurował - mówi Jacek Malinowski, szef BTL. - Premiera już w poniedziałek, do końca października wystawimy spektakle jeszcze parokrotnie, a w okolicach grudnia pojawią się kolejne przedstawienia, realizowane przez studentów wydziału aktorskiego i reżyserskiego. Akademia i BTL zawsze były wobec siebie jak naczynia połączone. Myślę, że warto pójść jeszcze dalej i stawać się dla siebie wzajemną inspiracją. Będziemy też współpracować ze znakomitymi grupami niezależnymi, w najbliższym czasie pojawi się choćby Grupa Coincidentia.

Możliwość grania studentów AT na profesjonalnej scenie jest o tyle istotna, że w białostockiej uczelni w ramach egzaminów powstaje wiele spektakli, ale nie zawsze można pokazać je dłużej szerszej publiczności - sala teatralna to też sala ćwiczeń, na której cały czas trenują studenci podczas roku szkolnego.

Pierwszy spektakl w ramach "Debiutów" to na swój sposób wyzwanie. Twórcy sięgają po "Kordiana" Juliusza Słowackiego. A odnaleźć się w poetyckich frazach i mówić nimi do widza to w XXI wieku trudne zadanie.

- "Kordian" wedle wielu młodych ludzi to bardzo nudny tekst. No więc my chcemy tę bardzo nudną lekturę pokazać na deskach teatru i zmierzyć się z nią. To na swój sposób tekst niebezpieczny, będziemy mówić do widzów XIX-wiecznym językiem Słowackiego. Ale tak naprawdę literatura romantyczna jest fascynująca, przeżywaliśmy podczas prób wielką przygodę i chcemy się nią podzielić - mówi reżyserka Agnieszka Baranowska. - Pomysł na "Kordiana" wziął się wiele lat temu podczas zajęć w akademii. Takie mieliśmy zadanie na III roku, pamiętam, że pani Halina Waszkiel szepnęła wtedy, że "Kordian" jej się marzy. Pomysł leżał pięć lat, po drodze bardzo zmienił kształt. I oto studenci bardzo chcieli coś zrobić, zaproponowali mi współpracę, ja zaproponowałam "Kordiana", okazało się też, że chce nas wspierać dyrektor Białostockiego Teatru Lalek. W ciągu miesiąca napisałam adaptację i połączyłam w niej jeszcze wątki z innych utworów poety: "Samuela Zborowskiego", "Króla-Ducha", "Genezis z Ducha".

Bartosz Budny, aktor wcielający się w rolę Kordiana: - Kordian to człowiek, który walczy o ideały. W pewnym sensie możemy przełożyć to na dzisiejsze czasy, kiedy młodzi ludzie mają pomysły na życie, a rzeczywistość realizację tych pomysłów bardzo utrudnia.

- A my z Anną [Przygodą - red.] stanowimy przeciwny front. Uważamy Kordiana za nieudacznika życiowego - ripostuje Natalia Sakowicz, jedna z aktorek. - Za ideałami powinny iść czyny, a Kordian nie robi nic. To słaby człowiek. Trzeba go z tego rozliczyć.

Reżyserka: - Nie da się "Kordiana" całkowicie obedrzeć z otoczki politycznej. Ale podczas realizacji spektaklu bliższe nam były zawarte w tym tekście relacje międzyludzkie. Kordian nie zauważał, że ranił bliskie mu kobiety, w dążeniu do realizacji ideałów miał je gdzieś. I o tym też jest nasz spektakl.

W spektaklu gra jeszcze Remigiusz Kriese. Autorką kostiumów i scenografii jest Kamila Grzybowska-Sosnowska, reżyserka filmów animowanych, autorem muzyki - Miłosz Bembinow, kompozytor, również muzyki symfonicznej, młodego pokolenia.

W spektaklu aktorzy animują różnego rodzaju lalki, korzystają z teatru formy, pomniejszają własne postaci, np. grając na kolanach, do których mają przyczepione buty.

Premiera spektaklu - poniedziałek, godz. 19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji