Artykuły

Opole. Prezydent rozdał nagrody najlepszym w kulturze

W pięciu różnych kategoriach wręczono w piątkowy wieczór nagrody Miasta Opola za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury za 2011 rok. Wśród laureatów znalazł się Andrzej Mikosza, aktor Teatru Lalki i Aktora.

Otrzymali je: Maria Bitka w kategorii promocyjnej dla młodych twórców rozpoczynających drogę twórczą. Seweryn Ptak otrzymał nagrodę dla animatorów kultury, a Urszula Zajączkowska w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego.

Teresa Biernacka i Andrzej Mikowa w kategorii honorowej przyznawanej co roku za całokształt dokonań twórczych artyście dojrzałemu i związanemu personalnie z naszym miastem. Natomiast Galeria Sztuki Współczesnej otrzymała nagrodę kategorii specjalnej za artystyczną promocję Opola w kraju.

- Cieszę się, że zauważono starania młodych ludzi, którzy pragną dać innym natchnienie - dziękował Ptak, podkreślając dużą rolę w otrzymaniu tej nagrody całej ekipy Stowarzyszenia Opolskiego Projektora Animacji Kulturalnych .

Prezydent Opola przyznał także stypendia artystyczne, za bardzo dobre wyniki w nauce i wybitne osiągnięcia artystyczne w roku szkolnym 2012-2013. Wśród wyróżnionych osób znalazło się trzech przedstawicieli Państwowej Szkoły Muzycznej. Są to: pianistka Barbara Trzonkowska wiolonczelista Jakub Dubik oraz Marcin Nowak grający na trąbce.

Sylwetki nagrodzonych:

- Maria Bitka jest jedną z członkiń słynnej już grupy artystycznej Kuratorki & Co. Artystka prowadzi bardzo ciekawe działania artystyczne z zakresu sztuk wizualnych. Otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki któremu zrealizowała projekt wystawy eksperymentalnej inspirowanej snami osób niewidzących.

- Seweryn Ptak swoje zainteresowania kieruje w stronę animacji i organizacji wydarzeń kulturalnych. Pod jego kierownictwem zorganizowano 4 wystawy, 15 koncertów, 2 spektakle, warsztaty artystyczne, Schron Sztuki, Ulicę kultury i wiele innych przedsięwzięć. Wydano również 12 tys. egzemplarzy Alternatywnej Mapy Opola, która trafiła do mieszkańców i turystów. Jest także przedsiębiorcą, który stworzył w 2006 roku najoryginalniejszy kiosk znany w Opolu jako Kiosk Kulturalny.

- Teresa Biernacka jest artystką aktywną zawodowo i autorką wielu różnorodnych wystaw. Brała udział w ponad 50 plenerach krajowych i zagranicznych. Uczestniczy w życiu artystycznym środowiska plastycznego. Była trzykrotnie komisarzem "Salonu Jesiennego". Od 2004 roku jest opiekunem artystycznym "Międzynarodowego Sympozjum Twórców Góra św. Anny". Udziela się także społecznie jako sekretarz Zarządu Okręgu ZPAP.

- Andrzej Mikosza [na zdjęciu] jest pierwszoplanową postacią w zespole Teatru Lalki i Aktora. Ma na koncie wiele kreacji aktorskich, które cieszyły się wielką popularnością u widzów i dużym uznaniem krytyków. Otrzymał wiele nagród m.in. Złotą Maskę, Wojewódzką Nagrodę Artystyczną, brązowy medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W ostatnich latach zapisał się w pamięci publiczności jako Ebenezer Scrooge z Dickensa, Świątkarz ze "Spowiedzi w drewnie", król Ignacy z "Iwony, księżniczki Burgunda" i Vlad Drakula ze sztuki "O wampirze W".

- Urszula Zajączkowska związała swoje życie zawodowe z Muzeum. Zajmuje się edukowaniem społeczeństwa, przedstawiając historię Opola w różnych, bardzo ciekawych formach. Jest autorką wielu wystaw m.in. "Opole-gród, miasto, stolica regionu", "Kamienica czynszowa", "Jan Kazimierz na Śląsku", "Opole w starej fotografii", "Święty Wojciech w Opolu". Za swoją prace otrzymała imponującą ilość nagród i wyróżnień. M.in. Nagrodę Wojewody Opolskiego, Marszałka Województwa Opolskiego, Złotą Spinkę, Srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Srebrny medal "Pro Memoria", Medal Mickiewicz-Puszkin, i dyplom honorowy Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód.

- Galeria Sztuki Współczesnej od lat skutecznie promuje miasto Opole poprzez stojącą na niezmiennie wysokim poziomie działalność. W 2011 roku GSW zorganizowała łącznie 27 wystaw, z czego kilka zyskało rangę wydarzeń artystycznych na skalę ogólnopolską. Wystawy organizowane przez GSW otrzymały patronaty najważniejszych mediów zajmujących się sztuką m.in.: Format, Exit, Art & Business oraz TVP Kultura, Polskie Radio Pr. III. Galeria organizuje także międzynarodową wymianę i promocję artystów i wystaw.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji