Artykuły

Marian Kondella (1926-1992). Wspomnienie

W swoim artystycznym dorobku MARIAN KONDELLA posiadał około 65 partii operowych, nagrania w radiu i telewizji, występy w wielu krajach Europy, koncerty w filharmoniach. Benefisowy występ w przedstawieniu "Rigoletto" zakończył długoletnią bogatą karierę solisty operowego.

Zbliżający się 1 listopada - okres Wszystkich Świętych, czas refleksji i wspominania naszych najbliższych, których już nie ma wśród nas żyjących.

16 stycznia br. minęła bolesna dla najbliższych 20. rocznica śmierci Mariana Kondelli - znanego śpiewaka operowego - barytona Opery Poznańskiej, szanowanego i lubianego pedagoga, kochającego ojca i męża. Urodził się 20 października 1926 roku w Buku koło Poznania w rodzinie Tomasza (powstańca wielkopolskiego, uczestnika wojny 1920) i Marii z domu Trzybińskiej. Od najmłodszych lat miał szczególne zamiłowanie do harcerstwa.

W czasie okupacji hitlerowskiej w latach 1940-1945 należał do zastępu "Lisów" - konspiracyjnej organizacji harcerskiej "Szare Szeregi" w Buku. Był współorganizatorem "Szarych Szeregów" w Buku, członkiem Rady Ośrodka i redaktorem konspiracyjnego pisma "Pająk".

W latach 1945-1947 brał udział w harcerskiej niepodległościowej działalności konspiracyjnej, za co w styczniu 1947 został aresztowany przez PUBP Nowy Tomyśl wraz z grupą 10 innych harcerzy. Po kilkunastu dniach przesłuchań zwolniony. Jeszcze przez kilka kolejnych lat pracownicy UB nie dawali o sobie zapomnieć. Studia muzyczno-wokalne odbył w średniej (1948-1954), a następnie w Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu w klasie śpiewu doc. Kazimierza Czarneckiego (1954-1958). W1953 roku żeni się z Mieczysławą z domu Zając.

Zaraz po absolutorium w 1958 zaangażował się do Państwowej Opery Śląskiej, gdzie debiutował partią Germonta w "Traviacie" Verdiego. W 1960 roku rodzi się syn Michał.

W 1963 przenosi się do Opery w Poznaniu - późniejszego Teatru Wielkiego, gdzie występował do roku 1989. W swoim artystycznym dorobku posiadał około 65 partii operowych, nagrania w radiu i telewizji, występy w wielu krajach Europy, koncerty w filharmoniach. Nagranie płytowe opery S. Moniuszki "Verbum Nobile" - partia Marcina. Benefisowy występ w przedstawieniu "Rigoletto" zakończył długoletnią bogatą karierę solisty operowego. Był także pedagogiem w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia (nauka śpiewu). W latach 1981-1986 wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Śpiewał pierwszo- i drugoplanowe partie w takich operach jak m.in "Wesele Figara" Mozarta, "Łucja z Lammermoor" Donizettiego, w "Traviacie" i "Mocy Przeznaczenia" Verdiego, "Fauście" Gounoda, "Madame Butterfly" Pucciniego, "Wolnym Strzelcu" Webera, "Poławiacza Pereł" Bizeta. Odnosił sukcesy w takich operach jak "Trubadur" i "Rigoletto" Verdiego, w szczególnie ulubionym "Cyruliku Sewilskim" Rossiniego, w "Strasznym Dworze" i "Halce" Moniuszki czy w "Cyganerii" Pucciniego. Ciekawe i charakterystyczne kreacje stworzył w "Czarodziejskim Flecie" Mozarta, "Wesołych Kumoszkach z Windsoru" i "Tannhauserze" Wagnera.

W latach 70. i 80. brał udział we władzach krajowych SPATiF-ZASP. Podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Poznania uczestniczył aktywnie w komitecie organizacyjnym przy arcybiskupie poznańskim. Cały czas aktywnie uczestniczył w działaniach Harcerskiego Kręgu Seniorów w Buku, będąc od marca 19891 zastępcą przewodniczącego okręgu.

Odznaczony został: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski - Polonia Restituta. Złotym Krzyżem Zasługi, za zasługi dla rozwoju woj. poznańskiego Odznaką Honorowego Obywatela m. Poznania.

Marian Kondella przez całe swoje życie był skromnym, ale i wielkim śpiewakiem, który swym przepięknym charakterystycznym barytonem rozsławiał naszą ojczyznę, nasze miasto. Był także kochającym i czułym mężem i ojcem. Zawsze serdeczny i pomocny dla wszystkich znajomych, sąsiadów. Zmarł nagle w wieku 65 lat 16 stycznia 1992 roku. Pochowany na cmentarzu górczyńskim w Poznaniu. Przez ostatnie 20 lat wszyscy serdecznie wspominają Mariana - mojego ojca, chociaż krąg dawnych przyjaciół i kompanów życia niestety nieubłaganie się zmniejsza.

Dopóki żyjemy, zawsze będzie w naszych sercach, zawsze przez nas kochany i wspominany.

Syn Michał z rodziną

źródła: archiwum rodzinne, Henryk Blimel - "Wspomnienia Bukowskiego Harcerstwa z lat 1945-1957" Poznań 1994, Bolesław Majewicz, "Słownik Biograficzny Zasłużonych Bukowian" - Buk 2009; "Kto jest Kim - Poznański Słownik Biograficzny" wydawnictwo Integraf, Łódź

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji