Artykuły

Katowice. Spektakle na dworcu PKP

2 i 3 grudnia Przestrzeń Twórcza Stacja Ligota zaprasza na spektakle "Ballada o bezpańskiej suce i gołębiu" oraz "Przebiegum życiae".

"Ballada o bezpańskiej suce i gołębiu" (na zdjęciu) 2.12.2012 (niedziela) godz. 18.00, bilet 12 PLN

Boję się tego, że przestanę chcieć mówić, odzywać się nawet do siebie, że za chwilę będę mówić tylko, kurwa: "Ma pani... da pani..."... Tylko jebane żebranie, tylko pierdolone przetrwanie, że przestanę chcieć... Czegoś innego, czegoś więcej Że już tu zostanę.

Dominika Borkowska

Podczas tworzenia tekstu Dominika Borkowska odbyła szereg rozmów z bezdomnymi, zaczepiając ich na ulicach polskich miast. Powstał interesujący materiał, na który składa się kilka pełnych emocji autentycznych historii, często osobistych tragedii.

Samotni, nie wiedzący, jak żyć i odnaleźć się w brutalnej rzeczywistości. Bezdomni, młodzi, bez perspektyw na przyszłość, są pozostawieni samym sobie.

Spektakl jest realizowany w budynku działającego dworca PKP Katowice-Ligota. Twórcy spektaklu, zainspirowani miejscem i jego surowym charakterem, świadomie zrezygnowali z teatralnych środków technicznych, które zniekształciłyby rzeczywistość i pozostawiają dworzec otwartym na ruch pasażerów. Dramat dzieje się na oczach przechodniów. Oni jednak nigdy nie reagują.

***

Monodram Bartłomieja Błaszczyńskiego "Przebiegum Życiae" 3.12.2012 (poniedziałek), godz. 19.00, bilet 12 PLN

"PRZEBIEGUM ŻYCIAE" to historia polskiego emigranta, poszukującego ukojenia w Irlandii: "krainie bajabongo". Porusza wiele problemów współczesnego Polaka i stawia pytania: czy umiemy jeszcze kochać kraj, który przestał kochać nas? czy dzisiejszy Mały Książę ma jeszcze jakiekolwiek szanse na zachowanie niewinności? ile mamy w sobie sił do walki, kiedy mur o który się opieramy, rozpada się jak domek z kart? Czy istnieją odpowiedzi na te pytania ? "Skoro już drwimy ze wszystkiego, a życie to jest bad cyrk i kaszana, niech i językowi się dostanie. My w tym kraju nie szlifujemy angielskiego. My szlifujemy toalety."

Napisana Vonnegutowskim językiem, przyprawionym szczyptą p r o w o k u j ą c e g o "ponglishu" powieść jest "pierdoliście very nice optymistyczna i kulturalna, chociaż wam się może tak nie wydawać".

występuje:

Bartłomiej Błaszczyński

współpraca reżyserska:

Marcin Łuczak

dźwięk:

Bogdan Klatt

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji