Artykuły

Kraków. Jubilaci Wajda i Manggha

Zawsze w ostatnim dniu listopada Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha obchodzi swoje urodziny. Uroczystość ta nieprzypadkowo zbiega się co roku z imieninami fundatora "Mangghi", Andrzeja Wajdy.

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha ukończyło właśnie 18 lat. Podwójną, urodzinowo-imieninową uroczystość otworzyło w piątek spotkanie z profesorem Etsuko Yamaguchi i ceremonia parzenia herbaty.

Kolejnym punktem spotkania był wernisaż specjalnie na te okoliczności dobranej wystawy. Wystawiony zbiór ponad stu drzeworytów autorstwa takich artystów, jak m.in. Hokusai, Kunisada, Hiroshige, Kuniyoshi ilustruje opowieść o 47 roninach - jedną z najbardziej znanych w Japonii legend samurajskich.

Świetne drzeworyty (zbiór w większości zgromadzony przez Feliksa Jasieńskiego Mangghę) układają się w narracyjny ciąg, rozwijający się jak sztuka teatralna.

Andrzej Wajda, będący jednym z pierwszych widzów, mógł być w pełni usatysfakcjonowany. Tym bardziej, że - jak wielokrotnie przyznawał się - jest wielkim admiratorem grafiki japońskiej.

Był także imieninowy bukiet dla Andrzeja Wajdy i wielki tort dla "Mangghi". Tort został zjedzony, wystawa (z doskonałym katalogiem) potrwa do 2 kwietnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji