Artykuły

Warszawa. "Faza Delta": z internetu do teatru

Spektakl "Faza Delta" mogliśmy w czerwcu oglądać w internecie. Od czwartku będzie grany w Teatrze Powszechnym.

Przedstawienie przygotowane zostało z okazji Euro. Powszechny, który mieści się naprzeciwko Stadionu Narodowego, chciał dać kulturalną propozycję na ten czas. A że trudno było do nich dojechać, spektakl można było oglądać w portalu iplex.pl. Nad wersją internetową pracował dyrektor Teatru Powszechnego Robert Gliński, nad sceniczną - miody reżyser Gabriel Gietzky. W Warszawie mogliśmy oglądać kilka jego przedstawień, m.in. "Koriolana" w Powszechnym, "Polacy" w Polskim czy "Cukier Stanik w Laboratorium Dramatu.

- Obie wersje "Fazy Delty" inaczej rozkładają akcenty, internetowa przesuwała ją w stronę problemu kiboli. Filmowy montaż, duża liczba bliskich planów są nośnikiem opowieści, historii czwórki bohaterów. Natomiast w teatrze chcemy uzyskać wgląd w psychikę bohaterów, ich stany emocjonalne - mówi Gabriel Gietzky.

Bohaterami tekstu Radosława Paczochy są kumple z osiedla w małym mieście, którzy co sobota imprezują w lokalnym pubie. Alkoholem i dopalaczami znieczulają się na problemy rzeczywistości. Dopiero następnego dnia rekonstruują, co wydarzyło się poprzedniej nocy.

- Autorowi tekstu udało się uchwycić uniwersalną, współczesną historię. Postaci zostają wciągnięte przez rzeczywistość i w efekcie lądują w miejscu, w którym nigdy nie spodziewałyby się znaleźć. Nie są panami samych siebie, stwarzają ich sytuacje, okoliczności. Żyją bez poczucia odpowiedzialności, konsekwencji. To antyteza "Zbrodni i kary" - tam osią jest głęboki proces, duchowa przemiana bohatera, tu nie ma refleksji nad sobą - mówi reżyser. Dodaje: - Radosław Paczocha opowiada historię z dużą dozą humoru, ostrym, skondensowanym językiem, to, co się wydarzyło, dociera do widza z poślizgiem. Cenię jego teksty właśnie za ten ton buffo, dzięki któremu poważne treści brzmią jeszcze mocniej.

Teatr Powszechny "Faza Delta" Radosława Paczochy, reżyseria teatralna: Gabriel Gietzky, reżyseria internetowa: Robert Gliński, scenografia, kostiumy: Anna Ławrynowicz, realizacja światła: Michał Nowakowski. Występują: Anna Smołowik, Jacek Beler, Piotr Ligienza, Sławomir Pacek. Premiera 6 grudnia, godz. 19.30, spektakl dla widzów dorosłych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji