Artykuły

Białystok. "Hit" - czyli cykl spotkań historii i teatru

Fundacja Pogranicze z Sejn oraz białostocki Teatr Dramatyczny znalazły się na liście projektów dofinansowanych w ramach programu Akademia Orange. Wsparcie dostaną innowacyjne działania, które angażują dzieci i młodzież. Jedno dotyczy historii i teatru, drugie Krasnogrudy i Czesława Miłosza

Dzięki połączeniu wrażliwości społecznej z kulturą i nowymi technologiami powstały oryginalne projekty edukacyjno-kulturalne dla dzieci i młodzieży. O środki w ramach programu Akademia Orange mogły ubiegać się organizacje pozarządowe, instytucje kultury, szkoły czy biblioteki. W sumie wsparcie - na łączną kwotę 900 tys. zł - dostanie 45 najlepszych inicjatyw z całej Polski. Dzięki tym grantom przez sześć kolejnych miesięcy dzieci i młodzież będą podążać nowymi ścieżkami kultury, a także samodzielnie ją tworzyć.

Wśród docenionych projektów są dwie inicjatywy z województwa podlaskiego. Pierwsza to Teatr Dramatyczny w Białymstoku i "Hit" - czyli cykl spotkań historii i teatru, podczas których te dwie dziedziny będą się przenikać i wzajemnie inspirować. Z myślą o młodzieży przygotowano warsztaty historyczne na temat wybranego wydarzenia z kolejnych dekad XX w. oraz spotkanie z teatrem, gdzie ów teatr użyczy metod, które pozwolą na przeszłość spojrzeć inaczej. Zatem młodzież pozna daną dekadę z perspektywy muzyki, mody, obyczajów, sportu.

Drugie działanie to Fundacja Pogranicze z Sejn i projekt "Abecadło dzieciństwa - krasnogrudzki Miłosz". Celem projektu jest stworzenie multimedialnych materiałów edukacyjnych dotyczących związków Czesława Miłosza z Krasnogrudą i obecności tego miejsca w twórczości poety. Autorami materiałów będą uczniowie sejneńskiego liceum zaangażowani w pracę artystyczno-edukacyjną w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. W ramach projektu młodzież weźmie udział w cyklu pięciu trzydniowych spotkań prowadzonych przez naukowców, animatorów i artystów. Do współpracy przy prowadzeniu warsztatów zaproszeni zostaną naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz artyści z Pracowni Projektowania Graficznego Dla Mediów Elektronicznych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Końcowym rezultatem projektu będzie stworzenie multimedialnego przewodnika po dworze w Krasnogrudzie. Materiały edukacyjne stanowić będą pomoc merytoryczną dla nauczycieli i edukatorów prowadzących zajęcia o twórczości Miłosza. Ten projekt będzie realizowany pod patronatem "Gazety".

Zwycięskie inicjatywy wyłoniła Kapituła Akademii Orange w składzie: prof. dr hab. Barbara Fatyga - antropolog kultury, Wojciech Krukowski - wieloletni dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej, Ewa Zadrzyńska - reżyser, dr Przemysław Kieliszewski - dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu, Edwin Bendyk - dziennikarz, specjalista od nowych technologii, dr Alek Tarkowski - koordynator projektu Creative Commons Polska oraz Jadwiga Czartoryska - Prezes Fundacji Orange.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji