Artykuły

Jeden sezon w Radomiu (fragm.)

"Gałązka rozmarynu" Nowa­kowskiego w nadchodzącym se­zonie stanie się zapewne jednym z głównych utworów, którymi teatry nasze zechcą uczcić siedemdziesiątą rocznicę odzyskania niepodległości. Sztukę tę zapo­wiada wiele scen, a fakt, że z okazji tej rocznicy nie potrafi­my znaleźć w repertuarze po­zycji ciekawszych literacko i artystycznie, pozostawiam bez komentarza.

Wystawiając "Gałązkę rozma­rynu" teatr radomski nie udawał, na szczęście, że prezentuje szcze­gólnie ambitne przedsięwzięcie. Realizując tę ramotkę o nader wątłych wartościach literackich, zaproponował swoim widzom przedstawienie wspominkowo-rozrywkowe, z nutką patrio­tycznego sentymentu. Zygmunt Wojdan trafnie skomponował widowisko, pomysłowo ustawił sytuacje sceniczne, dobrze obsa­dził poszczególne role. Dzięki te­mu fresk o legionowym zrywie ma zarówno inscenizacyjny rozmach, jak i przekonujący wyraz aktorski. Aktorstwo w "Gałązce rozmarynu" nie wymaga finezji ani oryginalności, niezbędne jest jednak sprawne rzemiosło i wy­czucie zespołowego charakteru widowiska. I ta rzetelna zespołowość poddana dyscyplinie reży­serskiej dominuje w radomskim przedstawieniu. Efekty komiczne spektaklu kontrastują wyraziście z sekwencjami lirycznymi o cha­rakterze dramatycznym, a spoi­wem całości są poprawnie śpie­wane, dobrze instrumentowane piosenki legionowe. Przedstawie­nie wzbudziło wielkie zaintere­sowanie i wzruszenie widzów, w tym również młodzieży, dla któ­rej legionowy zryw z sierpnia 1918 roku jest już tylko legen­dą.

W "Gałązce rozmarynu" jest jednak kilka wyróżniających się ról. Przede wszystkim znakomi­ta w charakterze, pełna humo­ru, energii i wdzięku Ciotka ze Stanisławowa w wykonaniu Re­naty Kossobudzkiej - która obecny swój los aktorski związa­ła ze sceną radomską. Z tempe­ramentem, wyczuciem języka i gwary góralskiej Andrzej Jakubas zagrał postać Juhasa; odno­tować należy także dobre role Jerzego Stępkowskiego jako do­wódcy oddziału Wilka i Andrze­ja Bieniasza - Parzenicy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji