Artykuły

Bielsko-Biała. 65 lat Banialuki

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana jest jednym z najstarszych teatrów lalkowych w Polsce i jednym z najbardziej znanych w kraju i za granicą. Plastyczny rodowód teatru ma ogromny wpływ na aktualne oblicze artystyczne Banialuki.

Kształtowali go przede wszystkim artyści krakowskiej ASP: Jerzy Zitzman, Zenobiusz Zwolski i Andrzej Łabiniec, a także inni zapraszani do współpracy artyści plastycy. Ze swoimi przedstawieniami Banialuka odwiedziła kilkadziesiąt krajów świata, wśród nich Japonię, Chile, Koreę, Meksyk, Iran i Stany Zjednoczone. Uczestniczyła także w najbardziej prestiżowych festiwalach teatralnych, m.in. w Edynburgu, Awinionie, Nowym Jorku i Cividale.

W grudniu tego roku Teatr Lalek "Banialuka" obchodzi swój jubileusz - 65-lecie powstania. Z tej okazji, jak również w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, Banialuka organizuje 21 grudnia specjalny spektakl "Mr Scrooge" [na zdjęciu] w reżyserii Mariana Pecki oparty na motywach "Opowieści wigilijnej" Karola Dickensa. Przedstawienie - wyjątkowe, zagrane ponad 400 razy - otrzymało w roku 2001 Złotą Maskę dla najlepszego spektaklu w województwie śląskim. Inscenizacyjny rozmach, aktorzy w pięknych kostiumach zmieniających się wraz z rozwojem akcji, a także kabaretowo-muzyczna forma gwarantują powodzenie tej niezwykłej sztuce.

Jubileusz 65-lecia powstania Teatru Lalek "Banialuka" skłania do podsumowań. Na przestrzeni lat w teatrze powstało wiele głośnych i nagradzanych spektakli, a z Banialuką współpracowali wybitni artyści polscy i zagraniczni. Od 1966 roku teatr organizuje również Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej, który należy do najbardziej znanych przeglądów lalkarskich w Europie i na świecie. W tym roku odbyła się jego 25. edycja, zorganizowana z wyjątkowym rozmachem, oferująca niezwykle bogaty program artystyczny i prezentująca spektakle wybitne, starannie wybrane spośród dokonań światowego teatru lalek. Festiwal niezwykle wysoko oceniło zarówno środowisko teatralne, jak i publiczność oraz krytycy teatralni - edycji poświęcono wiele recenzji i publikacji prasowych. Z okazji jubileuszu ukazał się również album "Teatr bez granic" pokazujący poprzez fotografie artystyczny kształt minionych festiwali.

Swoim widzom Banialuka oferuje bogaty repertuar. Przedstawienia tu powstające oparte często na klasyce odnoszą się do istotnych problemów współczesnego świata. Zazwyczaj też zaskakują bogactwem środków formalnych oraz wysmakowaną plastyką. Tylko w ostatniej dekadzie Banialuka - kierowana przez Lucynę Kozień - zdobyła kilkadziesiąt znaczących nagród artystycznych. Wśród nich znalazły się m.in. liczne Złote Maski (w tym za najlepsze przedstawienie roku), ATESTY, czyli Świadectwa Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego przyznawane przez Polski Ośrodek ASSITEJ, liczne nagrody dla aktorów i realizatorów przyznawane na festiwalach oraz Nagroda Prezydenta RP za Twórczość dla Dzieci i Młodzieży "Sztuka Młodym".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji