Artykuły

Poznań. "Utopia" Polskiego i Korporacji Teatralnej

8 stycznia w Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się premiera spektaklu "Utopia" w reż. Andrzeja Pakuły. Twórcy podejmują się krytycznej analizy aktualnych wydarzeń w perspektywie traumatycznych doświadczeń XX wieku, poprzez zderzenie Heinricha Himmlera, Hannah Arendt i Andersa Breivika.

Koprodukcja Korporacji Teatralnej i Teatru Polskiego w Poznaniu.

Wydarzenia ostatnich lat, takie jak zamach na wyspie Utoya, seria tzw. "kebabowych morderstw" czy zamieszki z udziałem mniejszości narodowych we Francji, pokazują, że skrajnie radykalne postawy i przekonania, często zabarwione ideologią nazistowską, zyskują obecnie na sile i coraz częściej pojawiają się w przestrzeni społecznej. Częste kwestionowanie najważniejszych zdobyczy wspólnoty europejskiej - otwartych granic i wolności przemieszczania się - wskazuje na poszerzające się pole społecznych lęków, które może stać się pożywką dla radykalnych i niebezpiecznych poglądów, wskazujących na obecność Innego jako źródło niepowodzeń społeczeństwa. Tym współczesnym Innym jest nie-Europejczyk, imigrant, ale także obywatel biedniejszego państwa w obrębie samej wspólnoty europejskiej.

W spektaklu teatralnym "Utopia" twórcy projektu podejmują się krytycznej analizy aktualnych wydarzeń w perspektywie traumatycznych doświadczeń XX wieku (II wojny światowej, Holocaustu i trwającego do 1989 roku podziału Europy) poprzez zderzenie Heinricha Himmlera, Hannah Arendt i Andersa Breivika.

Zestawienie tych trzech osób nie jest przypadkowe: Himmler to jeden z twórców najbardziej zbrodniczej ideologii XX wieku, której badaniu i analizie Hannah Arendt poświęciła dużą część swojej pracy. Breivik jest tymczasem swoistym kontynuatorem nazistowskiego sposobu myślenia i postrzegania świata. Cała trójka upatruje jednak podstawy ładu społecznego w rozwiązaniu problemu inności i tolerancji, starając się zarazem oderwać ów problem od kontekstu innych nierówności społecznych. Himmler, Arendt i Breivik odwołują się również do rozmaicie pojmowanej idei wolności jako podstawy wszelkiej utopii - według nich raczej relacja przyjaźni niż sprawiedliwość pozostaje paradygmatem idealnej zbiorowości politycznej.

Tłem dla przywołania postaci Himmlera, Arendt i Breivika będą sceny, których bohaterem stanie się młody człowiek, ukazany jako ofiara fascynacji lub przemocy ideologii i radykalizmów nękających Europę od czasów II wojny światowej aż po współczesność.

Scenariusz "Utopii" napisali Jan Burzyński i Andrzej Pakuła. W spektaklu występują: Mariusz Adamski, Aleksander Machalica, Daniel Misiewicz, Mateusz Nędza, Michał Podsiadło, Paweł Siwiak, Michał Wanio. Premiera odbędzie się 8 stycznia 2013 (godz. 19:00) na Dużej scenie Teatru Polskiego w Poznaniu. Kolejne spektakle: 9 i 10 stycznia 2013, godzina 19:00.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji