Artykuły

Tarnowskie Góry."Zarah" na zakończenie Teatru-Miasta Otwartego

20 stycznia, w Teatrze ZL ostatnie spotkanie w ramach cyklu "Teatr - Miasto Otwarte". Tym razem zobaczymy spektakl "Zarah" opowiadający o gwieździe kina III Rzeszy - Zarah Leander w reżyserii Ewy Wyskoczyl

W klaustrofobicznej przestrzeni białego "buduaru" egzystują wśród strzępów wspomnień - stara Zarah Leander (ex-gwiazda kina i estrady III Rzeszy, Szwedka, która po wyjeździe Marleny Dietrich do Ameryki, zajęła jej miejsce) i jej wyimaginowany towarzysz, pielęgniarz, utrzymanek, zwany przez bohaterkę Serdeńkiem. Ich wzajemne, dwuznaczne relacje są przyczynkiem do swoistej spowiedzi artystki. Zarah, otoczona uwielbieniem, rozpieszczana przez krytykę, ale przede wszystkim aprobowana przez władzę, nigdy nie zaprzeczyła, że karierę i majątek oraz swój mit zawdzięcza faszystowskim Niemcom. Historia zetknięcia młodego mężczyzny ze starą oportunistką dzieje się tu i teraz, kłębi się od narastających emocji, zaskakujących zmian nastroju,

tajemnic i służy potrzebie odpowiedzi na pytanie o konieczność dokonywania wyborów politycznych, i o to, czy można być biernym.

"W hitlerowskiej Rzeszy Zarah Leander była boską, rzekomo nieprzystępną diwą. Jej zejście ze sceny trwało jednak kilkadziesiąt lat i stawało się w coraz większej mierze groteskowym autopersyflażem. Matronowata, z twarzą pooraną zmarszczkami wciąż stała na scenie podczas swych licznych "pożegnalnych tournée", nie gardziła nawet występami podczas rejsów na statku wycieczkowym do strefy wolnocłowej połączonych ze sprzedażą kiełbasy. Już w czasach pracy dla Ufy, gdy łączyła image supermatki i wampa, miała stałe grono sympatyków wśród homoseksualistów, na starość zaś stawała się w coraz większym stopniu 'boginią ciot' i do dziś chętnie ją parodiują odpowiedni odtwórcy"

Guido Knopp, Kobiety Hitlera i Marlena, Warszawa 2002, s. 318.

Po spektaklu realizatorzy zapraszają na spotkanie zatytułowane "Zarah Leander - Madonna III Rzeszy. Wokół estetyki campu"

Wśród gości: Marzena Ciuła - aktorka, Piotr Trojan - aktor, Dariusz Miłkowski - Dyrektor Teatru Rozrywki w Chorzowie, Artur Szczęsny - krytyk teatralny , e-teatr, Ewa Dąbek-Derda - Uniwersytet Śląski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji