Artykuły

Czym jest ojczyzna i gdzie ona w ogóle jest?

Spektaklowi towarzyszy patrio­tyczny projekt, na który składa­ją się: wykłady, performance, koncert, warsztaty.

Kogo interesuje jeszcze temat oj­czyzny, kto szuka znaczenia słowa "patriotyzm" musi przyjść do teatru w niedzielę. Spektakl owiany jest mgiełką ta­jemnicy, ponieważ reżyser nie ze­zwolił nikomu na obejrzenie choć­by fragmentów prób. Planowana na jedną z minionych niedziel próba otwarta została nagle odwołana. Scenografia jest, wbrew informa­cjom, podobno gotowa. Mówi się, że zaskoczy monumentalizmem. Na scenie stanęła konstrukcja, któ­ra podzieliła przestrzeń na dwie części. Odysa zagra znakomity Mariusz Saniternik. Widzowie pa­miętają go z przedstawienia "Ry­szard III". Penelopą będzie Beata Bandurska, nowa twarz w Teatrze Polskim. Telemak to Maciej Radel z PWSFTViT.

Dlaczego "Powrót Odysa"? Reży­ser Paweł Wodziński zastanawiał się nad upodobaniem Stanisława Wyspiańskiego do antyku, przy jed­noczesnym współczesnym spojrze­niu tego artysty na sztukę. To wła­śnie ten dualizm chciał kierownik artystyczny pokazać. Sztuka może być również próbą odpowiedzenia na pytanie, czym naprawdę jest oj­czyzna i gdzie ona w ogóle jest?

Warto zwrócić uwagę na kostiu­my i rekwizyty, które specjalnie do "Powrotu Odysa" wypożyczone zostały z Łódzkiego Centrum Filmo­wego. Stamtąd pochodzą, między innymi, stroje wojowników, broń, pancerze, kolczugi itp. Kierow­nictwo muzyczne nad spektaklem sprawuje Agnieszka Sowa. Na po­trzeby premiery skomponowała hymn, który wykona Jerzy Pożarowski, czyli Femios.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji