Artykuły

Łódź. Kultura do roku 2020

Na poniedziałkowej sesji rady miejskiej Agnieszka Nowak, wiceprezydent Łodzi przedstawiła projekt "Polityki Rozwoju Kultury 2020+ dla miasta Łodzi".

- Chcemy, by w 2020 r. Łódź stała się miastem obywateli świadomych potrzeb kulturalnych i aktywnie uczestniczących w życiu kulturalnym miasta - mówiła Nowak.

Władze miasta stawiają sobie cztery cele kluczowe dla tożsamości miasta, uczestnictwa w życiu kulturalnym, wspierania artystów i zarządzania miejskimi instytucjami.

Jeśli chodzi o tożsamość, rozwijać mają się "strategiczne obszary kultury", do których zaliczono film, teatr, sztuki wizualne, "sztukę poszukującą" i kulturę postindustrialną (zadający pytania radni mieli wyraźne problemy z wymówieniem tego słowa).

Miasto skupi się na rozwijaniu kompetencji kulturowych łodzian i podnoszeniu poziomu uczestnictwa. Ze wszelkich badań wynika bowiem, że mieszkańcy Łodzi nie są specjalnie zainteresowani kulturą. Szczególny nacisk ma być położony na aktywizację seniorów.

Kolejna sprawa to wspieranie talentów. Chodzi tu zarówno o granty dla młodych łódzkich artystów (to już się dzieje; niedawno 11 artystów otrzymało od miasta stypendia na konkretne projekty), rezydencje dla artystów z zagranicy czy pomoc w znalezieniu lokali (jak np. teraz na Księżym Młynie czy w przyszłości w budowanym Art_Inkubatorze). - Zamierzamy wspierać także uznanych twórców kultury - dodaje Nowak. - Dwa razy do roku przyznawane będą nagrody prezydenta.

Czwarty ze strategicznych celów - zarządzanie poprzez "wdrażanie innowacyjnych i efektywnych modeli organizacji kultury" - zakłada wprowadzenie zmian, które dla bardziej skostniałych spośród 26 miejskich instytucji kultury będą rewolcyjne. Chodzi przede wszystkim o konieczność znacznie silniejszej współpracy z organizacjami pozarządowymi czy nawiązywanie "parnterstw ponadsektorowych" (różne instytucje miejskie, pozarządowe i firmy nawiązują współpracę w interesującej ich dziedzinie; przykład: Koalicja na Rzecz Bałut). - Zależy nam na otwieraniu instytucji na otoczenie społeczne. Już w tym roku przygotowujemy granty dla instytucji, które będą działały na rzecz lokalnych środowisk - mówi Nowak.

Są i dalej idące pomysły. - Chcemy, by Galerię Bałucką przy Starym Rynku od czerwca lub lipca poprowadziła wybrana w konkursie organizacja pozarządowa - zapowiada Jakub Wiewiórski, dyrektor wydziału kultury.

Ewa Majchrzak, radna SLD: - Jednym z działań operacyjnych ma być zwiększanie dotacji. Ale z projektu wynika, że te kwoty będą w następnych latach niezwykle małe, np. dotacja w 2015 r. będzie jeszcze mniejsza niż w tym!

Wiewiórski: - Przyjęliśmy ostrożne wskaźniki, które wynikają z założeń budżetowych. Jeśli nie pojawią się dodatkowe pieniądze, będziemy ich szukać np. w sferze administracyjnej.

Majchrzak pytała też, dlaczego wśród strategicznych obszarów kultury nie pojawiła się muzyka. - Na coś się trzeba zdecydować. Nie da się traktować wszystkich dziedzin priorytetowo - wyjaśniał Wiewiórski. - Przypominam też, że w konkursach na duże dotacje dla organizacji pozarządowych [czyli na organizację festiwali - przyp. red.] muzyka jest uwzględniona.

Bożenna Jędrzejczak (PIS) dopytywała o plany powstania w Łodzi narodowej instytucji kultury. Wiewiórski nie chciał o nich mówić, by "nie spalić tematu". - Ujawnię tylko, że działałaby w oparciu o istniejące Muzeum Kinematografii.

Radni PIS jak zawsze przy tego typu dyskusjach wracali do wyprowadzki festiwalu Camerimage. - Czy mamy festiwal filmowy na miarę Camerimage? Jakie silne marki festiwalowe istnieją w Łodzi? - pytał Marek Michalik. Wiceprezydent Nowak jako silne marki wymieniła Łódź Czterech Kultur, Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych oraz "formujący się oddolnie festiwal Dotnij Teatru". - Jestem przeciwna działaniom nastawionym na jednorazowe błyski, wolę zróżnicowaną ofertę dla szerokiego odbiorcy. A festiwalu rangi Camerimage nam brakuje i na taki festiwal czekamy - mówiła Nowak.

Wiewiórski: - Festiwal Camerimage miał 1,5 mln zł dotacji. W tym roku wszystkie duże festiwale możemy wesprzeć zaledwie 2,15 mln zł.

Głosowanie nad projektem w środę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji