Artykuły

Zagadka Eurypidesa

Dionizos - bóg w ludzkiej postaci - przybywa do Teb, miejsca urodzenia, aby ukarać rodzinę matki. Poraża szaleństwem wszystkie kobiety, które podążają za nim w góry i całymi nocami tańczą... Penteusz usiłuje temu zapobiec, zniszczyć odbywające się na cześć Dionizosa orgie... Ginie z rąk szalonych kobiet. Wśród kobiet jest matka Penteusza Agaue. Agaue trzyma w rękach głowę syna. Myśli, że to głowa lwa..., ale chwilę potem uświadamia sobie prawdę...

"Bachantki" {#au#203}Eurypidesa{/#} - jedną z najbardziej tajemniczych tragedii greckich - wystawia, w teatrze Rozmaitości, Krzysztof Warlikowski, reżyser kontrowersyjny.

Jego dotychczasowe warszawskie inscenizacje, np. {#re#6682} "Elekta"{/#} i {#re#7918}"Poskromienie złośnicy"{/#} w Dramatycznym, {#re#9354}"Zachodnie Wybrzeże"{/#} w Studiu, {#re#10586}"Hamlet"{/#} w Rozmaitościach jednych zachwycały, innych irytowały.

"Bachantki" to dramat-zagadka. "Nigdy nie dowiemy się, co właściwie ma oznaczać ten dziwny dramat, ale też nikt nie potrafi zaprzeczyć, że jest to sztuka potężna, pełna napięcia i piękna" - pisał o "Bachantkach" Eurypidesa Allardyce Nicoll w "Dziejach dramatu".

- Czy te "Bachantki", których premiera odbędzie się w jednym z warszawskich teatrów, rozgrywają się dziś w Warszawie czy kiedyś na Cyprze?

- Nie próbuję na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Dla mnie najważniejsza jest przestrzeń międzyludzka, przestrzeń między człowiekiem a bogiem - mówi reżyser.

Przedstawienie Warlikowskiego to pierwsza po wojnie inscenizacja "Bachantek" w warszawskim teatrze repertuarowym. Ale tragedia Eurypidesa, której Jan Kott poświęcił jeden z najpiękniejszych swoich esejów "Bachantki albo zjadanie boga", od dawna intrygowała. W 1994 roku próbował ten dramat przenieść na scenę Mariusz Orski - premiera odbyła się w piwnicach Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej przy Jezuickiej.

Premiera w Rozmaitościach odbędzie się w piątek (9 lutego). Dionizosa zagra Andrzej Chyra, aktor, który rozgłos zdobył jako czarny charakter w filmie Krzysztofa Krauzego "Dług". Penteuszem będzie Jacek - Hamlet z poprzedniego spektaklu Warlikowskiego.

Wystąpią również: Stanisława {#os#2182}Celińska, Magdalena Kuta, Maria Maj, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Aleksander Bednarz, Lech Łotocki, Robert Więckiewicz, Waldemar Obłoza, Maciej Wojdyła, Piotr Nowak. Autorką scenografii jest Małgorzata Szczęśniak, muzyka - Paweł Mykietyn

Wykorzystano przekład Stanisława Hebanowskiego. Spektakl trwa 1 godz. 45 minut bez przerwy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji