Artykuły

Nieboska Komedia na scenie Teatru Wybrzeże

Aktualna sytuacja w teatrze polskim sprzy­jał pognębionej analizie utworów romantyków. Inscenizatorom dramatu poli­tycznego zawartego w dzie­łach romantytów chodzi przede wszystkim o sens działania jednostki i zbioro­wości w... historii. Ostatnio z premierą arcydramatu Zyg­munta Krasińskiego "Nie-boska komedia" wystąpił Teatr "Wybrzeże" w Gdań­sku. Sprawa czołowego bo­hatera "Nieboskiej" Hrabiego Henryka, już od momentu ceremonii ślubnej, odbywają­cej się w kościele, aż do sa­mobójczego skoku w Oko­pach św. Trójcy jest opowie­ścią o ludzkiej egzystencji, uwarunkowanej świadomością historyczną odtwarzającego ją pisarza.

"Nieboska" w Gdańsku, mimo pięknych, urzekających widowiskowością dużego for­matu scen, nie okazała się zwartą, jednolitą całością. Działanie Hrabiego Henryka przeciw historycznym koniecznościom manifestuje się często w sposób groteskowy, zaś przy obronie anachronicznych pozycji zaskakuje wręcz indolencją i komiz­mem, demaskując przy tym napuszone gesty bohatera w obronie bezkompromisowości... Ciekawa inicjatywa reżysera przedstawienia Marka OKOPIŃSKIEGO pozwoliła teatromanom oglądać postać Hrabiego Henryka w premierowej obsadzie z

Florianem STANIEWSKIM, którą kontemplowałam ze zrozumiałym zainteresowa­niem ze względu na charak­ter jego talentu aktorskiego. Podczas następnej premiery zagrał Hrabiego Henryka młody aktor Teatru "Wy­brzeże" Andrzej PISZCZA­TOWSKI.

Również i rolą trybuna re­wolucji Pankracego podzielili się dwaj artyści o różnych predyspozycjach i możliwoś­ciach aktorskich: Stanisław MICHALSKI oraz Ryszard JAŚNIEWICZ. Prawie cały zespół Teatru "Wybrzeże" wziął udział w premierowym przedstawieniu. Na specjalną uwagę zasługuje kreacja Barbary PATORSKIEJ w roli obłąkanej żony Hrabiego Henryka. Wraz z twórcą oprawy plastycznej Antonim TOŚTĄ artyści uczynili wszy­stko, by arcydramat teatral­nej romantyki przybliżyć współczesnemu widzowi.

"Nieboska komedia", jak każde dzieło, które nas wzrusza, które udziela nam życia nowego, albo obudza w nas życie dawniejsze, jest dziełem należącym do rzeczywistości" (Adam Mickiewicz). Jest teatrem na dziś...

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji