Artykuły

Kreatywna Europa - nowy program Komisji Europejskiej dla kultury

- Program KE "Kreatywna Europa" będzie otwarty zarówno dla instytucji publicznych, jak i prywatnych, organizacji pozarządowych i będzie dotyczył wszystkich dziedzin kultury - mówi PAP Anna Hieropolitańska z Punktu Kontaktowego ds. Kultury, promującego program.

PAP: "Kreatywna Europa" na lata 2014-20 to kolejny program Komisji Europejskiej - po Programie Kultura, który ma wspierać finansowo przedsięwzięcia kulturalne. Czy wnioski o dofinansowanie projektów można będzie składać już w tym roku?

Anna Hieropolitańska: Musimy pamiętać, że Kreatywna Europa to na razie propozycja Komisji Europejskiej, będąca ciągle w trakcie negocjacji, które odbywają się w Radzie i w Parlamencie Europejskim. Dopiero po uzgodnieniu kształtu programu przez wszystkie państwa członkowskie, będzie można mówić o tym, kiedy rozpoczną się nabory. Komisja założyła sobie oczywiście pewien harmonogram zgodnie, z którym pierwsze wnioski można byłoby składać właśnie pod koniec tego roku. To jednak dosyć życzeniowy scenariusz. Wszystko zależy od tempa negocjacji budżetowych i od tego, kiedy zostanie przyjęta ostateczna wersja programu.

PAP: Czy "Kreatywna Europa" będzie funkcjonować podobnie do Programu Kultura realizowanego do 2013 roku?

A.H.: Tak, Kreatywna Europa jest kontynuacją dotychczasowych działań Komisji Europejskiej na rzecz kultury i mocno nawiązuje do programów Kultura i Media obowiązujących w latach 2007-2013, choć oczywiście będzie dostosowana do obecnej sytuacji, w jakiej znajdują się szeroko rozumiane sektory kreatywne - stąd między innymi nowa nazwa. Nowością jest to, że Program Kreatywna Europa ma być tzw. programem "parasolowym", na który złożą się dotychczasowe niezależne programy: Kultura, Media i Media Mundus oraz (...) nowy instrument finansowy pozwalający przedsiębiorstwom z branży kulturalnej łatwiej uzyskać gwarancje pożyczek bankowych.

Poszczególne części programu będę funkcjonowały oddzielnie, ale będą "pod parasolem" programu "Kreatywna Europa". Natomiast podobnie jak Kultura i Media program Kreatywna Europa ma być skierowany bezpośrednio do sektorów kultury, tzw. przemysłów kreatywnych, które prowadzą działalność kulturalną na poziomie międzynarodowym, gdyż najważniejszym celem tych programów było i jest budowanie współpracy europejskiej, a nie - działania lokalne.

PAP: Z listopadowych danych wynikało, że w ramach programu "Kreatywna Europa" znaczna część środków - 900 mln euro - ma być przeznaczona na wspieranie kinematografii i sektora audiowizualnego; na pozostałą działalność związaną z kulturą KE chce wydać 500 mln euro, w sumie budżet programu "Kreatywna Europa" to 1,8 mld euro. Czy to aktualne dane?

A.H.: Tak, na razie nie ma mowy o cięciach, ale ponieważ ten program oraz - przede wszystkim - cały budżet Unii Europejskiej na lata 2014-2020 wciąż podlega negocjacjom, nie wiemy jakie będą finalne decyzje oraz czy i jak wpłyną one na planowane wydatki. Trzeba też zauważyć, że wspomniana kwota 1,8 mld euro dotyczy całego okresu 2014-2020.

PAP: Na co pieniądze z programu Kreatywna Europa będą mogły zostać przeznaczone przez instytucje kulturalne i artystów?

A.H.: W założeniu Komisji Europejskiej zawsze najważniejsze było to, żeby dofinansowywać projekty, które są skuteczne, interesujące, innowacyjne i żeby różne kraje i różne typy instytucji mogły dzięki nim realnie współpracować. Program będzie więc otwarty zarówno dla instytucji publicznych, jak i prywatnych, organizacji pozarządowych i będzie dotyczył wszystkich dziedzin kultury - m.in. filmu, telewizji, muzyki, teatru, sztuk wizualnych, literatury, działalności wydawniczej, sztuk interdyscyplinarnych, architektury, sztuk wizualnych, scenicznych.

Część Kultura została przez Komisję Europejską znacznie uproszczona, będzie dofinansowywała projekty współpracy międzynarodowej, europejskie sieci organizacji kulturalnych oraz europejskie platform a także tłumaczenia literackie - głównie beletrystykę.

PAP: A jakie kraje będą mogły ubiegać się o dofinansowanie?

A.H.: Program ma funkcjonować we wszystkich krajach członkowskich UE i innych krajach dotychczas uczestniczących w Programie Kultura i Media - Albania, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czarnogóra, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Macedonia, Turcja, Serbia, Szwajcaria.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji