Artykuły

Gdańsk. "Scena dla Tańca 2013" w Żaku

7 i 21 kwietnia w klubie Żak odbędzie się kolejna odsłona projektu "Trójmiejski Punkt Taneczny | Scena dla Tańca 2013". Na scenie Żaka swoje spektakle zaprezentują m.in. tancerz i choreograf Karol Tymiński oraz zespół Studio Matejka z Wrocławia.

Trójmiejski Punkt Taneczny to projekt Klubu Żak, realizowany dzięki wsparciu Instytutu Muzyki i Tańca, w ramach projektu Scena dla Tańca 2013. W ramach projektu zaprezentujemy spektakle z Polski, które nie były dotąd prezentowane w Trójmieście. Różnorodny program projektu złożony ze spektakli młodych polskich choreografów i młodych zespołów (Karol Tymiński, Studio Matejka, Ramona Nagabczyńska, Izabela Szostak i Jakub Słomkowski), pozwoli na ukazanie różnych nurtów polskiego tańca współczesnego. Warto dodać, że znaczna część programu projektu "Trójmiejskiego Punktu Tanecznego" składa się ze spektakli, które powstały w ramach cyklu RE//MIX organizowanego przez komunę//warszawę. Spektakle te odnoszą się do klasycznych dzieł, przede wszystkim z dziedziny teatru i tańca, a także literatury i filmu, dzięki czemu pozwalają na nowe, krytyczne i twórcze spojrzenie na relacje między tradycją i nowoczesnością. Po spektaklach zapraszamy publiczność do rozmowy z tancerzami, podczas której omówione zostaną wybrane elementy tematyczne i kompozycyjne danego spektaklu oraz jego cechy charakterystyczne.

Projekt Trójmiejski Punkt Taneczny 2013 realizowany jest we współpracy Instytutu Muzyki i Tańca w ramach projektu Scena Dla Tańca 2013.

7.04.2013 / g. 19.00

DOLL HOUSE / Karol Tymiński (na zdjęciu)

Choreografia, wykonanie: Karol Tymiński / Muzyka: Linda Scott, Vic Damone, Rjd2 / Światła: Jan Cybis / Produkcja: Fundacja Burdąg, Fundacja C/U, Open Latitudes (Latitudes Contemporaines- Lille, Les Halles - Bruxelles, L'Arsenic - Lausanne, Le Mange-Mons/Maison Folie, Festiwal Ciało/Umysł) w ramach programu Kultura Unii Europejskiej, przy wsparciu Instytutu Muzyki i Tańca, Instytutu Adama Mickiewicza, Free Art Fusion, Mica Moca

Utopijna wizja amerykańskiego społeczeństwa lat pięćdziesiątych, a w szczególności ikona kobiety i przypisane jej role stanowią centralną oś spektaklu Doll House. Wychodząc od krytycznej analizy feministycznej, oscylując pomiędzy fikcją teatru a teatralnością rzeczywistości, performer zostaje skonfrontowany z imperatywem perfekcjonizmu, który w pop kulturze sam w sobie stanowi ikonę w skali globalnej.

Karol Tymiński - tancerz i choreograf, absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie oraz belgijskiej szkoły tańca współczesnego Anny Teresy De Keersmaeker P.A.R.T.S. Członek kolektywu Universal Law of Impermanence. Współpracował z wieloma artystami, wśród których znaleźli się: Nigel Charnock, Liat Magnezy, Jennifer Lacy, Kaya Kołodziejczyk, Agnija Seiko, Joe Alter, Vincent Dunoyer. Od początku kariery tworzy także swoje spektakle prezentowane zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Stypendysta m. in. Komisji Europejskiej.

***

21.04.2013 / G.19.00

AWKWARD HAPPINESS or Everything I don't remember about meeting you / Studio Matejka

Autorzy: Matej Matejka, Guillaumarc Froidevaux, Zuzana Kakalikova, Daniel Han, Magdalena Koza / Reżyseria: Matej Matejka, Bryan Brown / Aktorzy: Guillaumarc Froidevaux, Daniel Han, Zuzana Kakalikova, Magdalena Koza / Muzyka: Guillaumarc Froidevaux, Daniel Han, Zuzana Kakalikova, / Współpraca muzyczna: Ditte Berkeley / Współpraca nad partyturą ruchową: Vivien Wood / Kostiumy: Agnieszka Katyńska / Światło: Marcin Wójcik / 60 min. / Spektakl w językach polskim, angielskim i francuskim.

Spektakl jest refleksją na temat daremności poszukiwań szczęścia inspirowaną książkami NIEZNOŚNA LEKKOŚĆ BYTU Milana Kundery i L'EUPHORIE PERPÉTUELLE (WIECZNA EUFORIA) Pascala Brucknera. Dwie pary wyruszają w niełatwą życiową podróż w poszukiwaniu szczęścia. Jesteśmy świadkami konfrontacji, w których ścierają się cztery punkty widzenia na to, czym jest szczęście i jak je osiągnąć (lub nie). Czas nakłada na płótno związku kolejne warstwy piękna, sekretów, zaskoczeń i nieporozumień. Czy obraz w lustrze, w którym odbija się relacja dwojga ludzi może przybliżyć nas do zrozumienia szczęścia? Czy szczęście jest czymś, czego szukamy w drugiej osobie, ale co nie może znaleźć pełnego spełnienia? W spektaklu wykorzystano przede wszystkim teksty i dialogi autorstwa aktorów Studia. Są one owocem dwóch lat pytań i refleksji na temat związków międzyludzkich, szczęścia, marzeń i pragnień. Aktorzy przywołują także punkty widzenia innych autorów, czerpiąc inspiracje z poezji i prozy Anny Świrszczyńskiej, Alexandra Whp Fleischerera, Yehudy Amichaiego i Milana Kundery. Warstwa muzyczna spektaklu powstała na bazie transformacji głosów i muzyki granej na żywo w postaci sampli w harmonii z tym, co dzieje się na scenie. Wykorzystano także współczesne utwory jazzowe i kompozycje instrumentalne.

Studio Matejka - to laboratorium teatru fizycznego prowadzące badania w zakresie technik performansu XXI wieku, które funkcjonuje ponad granicami - między poszczególnymi gatunkami performansu, różnymi technikami treningowymi oraz między ekspresją indywidualną a rezonansem grupowym. W toku praktycznych badań aktorzy rozwijają sprawność, by móc "wypowiedzieć się" fizycznie, wykorzystując różne myśli, obrazy i słowniki. Celem Studia Matejka nie jest stworzenie czegoś "odmiennego" od istniejących praktyk performatywnych i systemów treningowych. Traktujemy istniejące metody jako punkt wyjścia do poszukiwań pedagogicznych i twórczych, tworząc mapę odkryć, rozpoznając wzorce i/lub sprzeczności, i włączamy je do powstającej pracy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji