Artykuły

Będzin. Teatr Dzieci Zagłębia na festiwalach

Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie został zaproszony na dwa prestiżowe festiwale teatralne, gdzie zaprezentuje spektakl "W brzuchu wilka" Roberta Jarosza w reżyserii Dariusza Wiktorowicza.

Wpierw spektakl zaprezentowany zostanie na 6. Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży KON-TEKSTY organizowanym przez Teatr Animacji w Poznaniu, który rozpoczyna się już 13 maja i trwać będzie do 17 maja. Ideą Festiwalu jest promowanie współczesnej dramaturgii dla dzieci i młodzieży, konfrontacja europejskich osiągnięć twórczości dla młodych widzów z polskimi dokonaniami, stworzenie forum wymiany doświadczeń i poglądów pomiędzy autorami sztuk, twórcami i publicznością.

Następnie Teatr pokaże "W brzuchu Wilka" podczas XXVI Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka, który odbędzie się w dniach 12-15 czerwca w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży. Wśród teatrów zakwalifikowanych do Festiwalu znalazły się teatry z zagranicy, m.in. z Kanady, Niemiec i Izraela. Polskę, oprócz TDZ reprezentują: Grupa Coincidentia i Białostocki Teatr Lalek z Białegostoku, Teatr Malabar Hotel z Warszawy oraz Teatr Maska z Rzeszowa.

Ponadto przypomnijmy, że "W brzuchu wilka" zakwalifikowany został do 19. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie.

Premiera spektaklu w reżyserii Dariusza Wiktorowicza odbyła się 21 września ubiegłego roku w ramach Sceny Inicjatyw Twórczych, działającej przy będzińskim teatrze. Jest to przedstawienie niezwykłe kilku powodów. Po pierwsze - powstało na bazie współczesnego dramatu autorstwa Roberta Jarosza, promując tym samym nowoczesny teatr. Po drugie - powstało z myślą o młodzieży, która niezbyt często i niechętnie przebywa w teatrze. Mamy nadzieję, że dzięki temu spektaklowi częściej będzie gościć na widowni. Po trzecie wreszcie - jest to spektakl drapieżny w formie i niezwykle interesujący w treści. Podejmuje bowiem temat relacji przestępcy i ofiary, które wykorzystuje bajkowe motywy z historii o Czerwonym Kapturku i Wilku. Jak każdą opowieść, i tę można przedstawić przynajmniej na dwa sposoby. Realizatorzy będzińskiej prapremiery zdecydowali się opowiedzieć o dojrzewaniu, o mrocznych emocjach, o dwuznacznej, erotycznej relacji między młodą dziewczyną, a dojrzałym mężczyzną

W spektaklu występują aktorzy Teatru Dzieci Zagłębia w towarzystwie znanej, cenionej i lubianej aktorki śląskich scen, Elżbiety Okupskiej, która wciela się tutaj w rolę Babci (i Mamy) oraz Tomasza Dajewskiego - mima i reżysera ruchu scenicznego, kreującego w spektaklu demonicznego Wilka. Spektakl jest także debiutem dla odtwórczyni roli Czerwonego Kapturka (i Farmacji), czyli Agnieszki Chodźby, studentki Studium Aktorskiego przy Teatrze Śląskim w Katowicach.

Spektakl dozwolony jest dla widzów od lat 16.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji