Artykuły

Lublin. Animacja sieci na studiach

Nowy kierunek studiów uruchamia KUL przy wsparciu znanego w całym kraju z nieszablonowych akcji kulturalnych Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN. Kierunek nazywa się "Teksty kultury i animacja sieci" - i od nowego roku akademickiego prowadzić będzie go Instytut Filologii Polskiej KUL.

Zgodę na studia wydał już senat uniwersytetu. Kierunek będzie uruchomiony przy wsparciu Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN.

Wirtualne zabytki

"Teksty kultury" to po prostu polonistyka. Najciekawszy moduł dotyczy "animacji sieci". Zajęcia dotyczące wykorzystania internetu w szeroko pojętej kulturze prowadzić będą eksperci z Teatru NN. Wiedzą o tym wszystko. To właśnie pracownicy ośrodka stworzyli niezwykłe, multimedialne przewodniki po Lublinie - "Poszerzona Rzeczywistość". Można je bezpłatnie ściągnąć na

Kierując kamerę aparatu na zabytek - np. Bramę Grodzką - usłyszymy historię zabytku, zobaczymy też stare zdjęcia (do wyboru jest 12 tras, aplikacja dostępna jest na stronie przewodniki.teatrnn.pl). Głośno było też o wirtualnych makietach Lublina - począwszy od XIV wieku, a skończywszy na przedwojennym Lublinie, za pomocą których Teatr NN próbuje uczyć historii miasta. Ośrodek jest znany w całym kraju oczywiście z dokumentacji historii żydowskiej społeczności Lublina.

O tym wszystkim uczyć się teraz będą studenci.

Dla przyszłych dziennikarzy

- Nauczymy ich, jak moderować serwisy internetowe - co może być przydatne zwłaszcza dla osób, które po studiach chcą pracować jako dziennikarze, pokażemy, jak wykorzystywać serwisy społecznościowe dla promocji kultury, jak wykorzystywać technologie mobilne, digitalizować zbiory, tworzyć bazy danych, audioprzewodniki - wylicza Joanna Zętar z Ośrodka. - Chcemy, by zajęcia prowadzone przez nas miały formę warsztatów. Liczymy, że uda się ściągać na nie specjalistów z całej Polski.

Studia trwać będą trzy lata, oprócz Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN KUL przy ich tworzeniu współpracuje też z Instytutem Książki, Wydawnictwem EMG, Wydawnictwem a5, "Zeszytami Literackimi" i "Kontekstami". Studia kończyć się będą realizacją grupowego projektu dyplomowego.

- Może to być na przykład akcja promocyjna miejscowości, z której pochodzą studenci, przeprowadzona w oparciu o jej dziedzictwo kulturowe i z wykorzystaniem narzędzi internetowych - dodaje Zętar.

Więcej o studiach można przeczytać na stronie - animacjasieci.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji