Artykuły

Warszawa. Kania wystawia Shakespeare'a w Powszechnym

"Romeo i Julia" Williama Shakespeare'a w adaptacji i reżyserii Grażyny Kani to słynna tragedia miłosna we współczesnej odsłonie. Spektakl będzie można oglądać od 31 maja w Teatrze Powszechnym w Warszawie. - Inspirowaliśmy się współczesnym zjawiskiem komercjalizacji uczuć - mówi reżyserka.

Najsłynniejsza i najczęściej wystawiane dzieło Williama Shakespeare'a, "Romeo i Julia" to opowieść o miłosnej tragedii młodej pary z Verony.

W interpretacji Grażyny Kani sztuka oryginalna została dopasowana do współczesnych okoliczności. - To spektakl o społeczeństwie, które nie wie, co to jest miłość, zapomniało kochać, nie wie, na czym to polega. Tak naprawdę nie pojawia się tu pytanie o sens miłości, ponieważ nie ma samej miłości. Jedynym uczuciem, jakie się tu zdarza, jest zauroczenie. Bombastyczne uczucie między Romeem a Julią nie musi być miłością - nie wiemy, czy będą się kochać nadal. Wiemy tylko, że przez trzy dni zakochali się w sobie tak mocno, że wolą zrezygnować ze swojego dotychczasowego, wygodnego i dostatniego życia, dla uczucia, które dotąd było im obce - powiedziała podczas piątkowej próby medialnej w warszawskim Teatrze Powszechnym reżyserka Grażyna Kania.

- Inspirowaliśmy się współczesnym zjawiskiem komercjalizacji uczuć. Walentynki, Dzień Kobiet czy Dzień Matki to najlepszy towar rynkowy, świetnie się sprzedaje. Nad sceną wisi wielki, oświetlony napis "Love", który jest rodzajem reklamy produktu. Wciąż wisi nad bohaterami, każdy potrafi wymówić to słowo i wie, jakie litery się na nie składają. A jednak o jego znaczeniu nie ma pojęcia - dodała reżyserka.

Mimo osadzenia sztuki we współczesnych realiach, Kania pozostaje wierna oryginalnemu językowi dramatu Shakespeare'a - w przekładzie Stanisława Barańczaka. "Nie zmieniłam niczego w tekście. Pozostaliśmy przy oryginalnym języku" - podkreśliła reżyserka.

Grażyna Kania (ur. 1971 w Rzeszowie) jako reżyserka teatralna zadebiutowała w 1999 r. w Berlinie. Od 2002 r. pracuje również w Polsce. Współpracowała z takimi teatrami jak m.in. Deutsches Nationaltheater w Weimarze, Berliner Festspiele, Rheinisches Landstheater w Neuss, Teatrem Wybrzeże w Gdański, Teatrem Polskim w Poznaniu oraz warszawskimi teatrami: Rozmaitości, Dramatycznym i Powszechnym.

Reżyserka nagradzana była na festiwalach w Polsce i w Niemczech. Otrzymała m.in. Stypendium Zagraniczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, Stypendium Naukowe Ministerstwa Kultury i Sztuki i Stypendium Fundacji im. Heinricha Boella. W 2010 r. otrzymała nominację do Niemieckiej Nagrody Teatralnej DER FAUST.

W Teatrze Powszechnym w Warszawie wyreżyserowała już "Sieroty" Dennisa Kelly'ego (2011) oraz "Sebastiana X" Larsa Norena (2012).

W sztuce wystąpią m.in.: Eliza Borowska, Aleksandra Bożek, Anna Moskal, Maria Robaszkiewicz, Katarzyna Maria Zielińska, Jacek Braciak, Kazimierz Kaczor, Mariusz Benoit, Sławomir Pacek. Scenografię przygotował Stephan Testi, kostiumy Martyna Kander a muzykę Jan Duszyński.

Spektakl Grażyny Kani wystawiany będzie na deskach Teatru Powszechnego do 16 czerwca.

Na zdjęciu: próba spektaklu

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji