Artykuły

Warszawa. Wieczór z Turcją w komunie//warszawa

KOMUNA// WARSZAWA zaprasza 15-16 czerwca (sobota-niedziela) na ostatnie w tym sezonie pokazy spektaklu "Atatürk albo dlaczego pojechałem do Istambułu" oraz premierę płyty z autorską muzyką do przedstawienia.

W obliczu ostatnich wydarzeń dotykających tureckie społeczeństwo opowieść o legendarnym przywódcy i wprowadzonych przez niego reformach nabiera szczególnego znaczenia.

Atatürk to postać niezwykła - rewolucjonista ustanawiający nową rzeczywistość po upadku imperium osmańskiego. Twórca Republiki Turcji, prezydent-dyktator odgórnymi dekretami tworzący nowe społeczeństwo (zastąpienie alfabetu arabskiego europejskim, nakaz chodzenia w kapeluszach, a nie w tradycyjnych fezach, prawa wyborcze dla kobiet). Wszędzie wiszą jego portrety i ludzie dobrze go wspominają

Istambuł to miasto niezwykłe -leży na dwóch brzegach Bosforu, a więc w Europie i w Azji. Na pograniczu kultur, religii, tradycji. Wciąż patrzy w stronę Europy, ale żyje w szalonym rytmie azjatyckiego targowiska, gdzie na tej samej ulicy w naturalny sposób spotykają się zakwefione kobiety i hipsterska, rozrywkowa młodzież.

KOMUNA// WARSZAWA wyruszyła na wyprawę do Istambułu, obserwowała wznoszenie płotu pod przebudowę placu Taksim i opowiada o tym, co zobaczyła. Ale opowiadać o Atatürku i Istambule to szczególne wyzwanie. Tradycja opowiadania w Turcji jest prastara. Nie można przerwać opowiadającemu, dopóki nie skończy swojej historii. Szeherezada ocaliła życie, dzięki temu że przez 1000 nocy snuła swoje opowieści. Pieśni i piosenki, które można usłyszeć w dziesiątkach istambulskich barów, łączą poezję, smutek, żywiołowość tańca z duchem wschodnich opowieści.

KOMUNA// WARSZAWA snuje wielowarstwową, muzyczną opowieść o człowieku i mieście, szukając w Istambule zapomnianego w Europie ducha "prawdziwej Europy". Wszystko to mieszając z meze i raki, codziennością normalnego życia normalnych ludzi, patrząc niewtajemniczonym okiem zagubionych w wielkim mieście turystów.

Tureckie władze ograniczają reklamę oraz sprzedaż alkoholu, a Atatürk tak lubił pić raki Po spektaklach odbędzie się degustacja ulubionego napoju tureckiego przywódcy i sprzedaż płyty z muzyką do spektaklu.

KOMUNA// WARSZAWA (ul. Lubelska 30/32, Warszawa)

15-16 czerwca 2013 (sobota-niedziela), g. 19:00

***

Program wieczoru (15.06)

Spektakl "Atatürk albo dlaczego pojechałem do Istambułu"

Spotkanie pt. "Co się dzieje w Turcji" - prowadzenie Roman Kurkiewicz

Goście:

Draginja Nadaždin - Urodzona w Mostarze (Bośnia i Hercegowina). W Polsce mieszka od 1994 roku. Absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Od 2007 roku jest dyrektorką Amnesty International Polska.

Justyna Chmielewska - antropolożka, turkolożka, redaktorka, rowerzystka. Pisuje do "Nowych Książek", "Kontekstów", "(op.cit.,)" i dla portalu Lektury Reportera; wydała książkę Święta krew, święty czas, święci ludzie (2009). Przez dłuższy czas mieszkała w Stambule, gdzie po raz pierwszy zajęła się fotografowaniem miejskich zwierząt.

Betul - Turczynka podróżująca po Polsce, która w Poznaniu rozwieszała plakaty informujące o sytuacji w Istambule.

Toast za Taksim - degustacja raki, ulubionego napoju tureckiego przywódcy, i premiera płyty z muzyką do spektaklu.

http://komuna.warszawa.pl

dojazd z Centrum tramwajami linii 7, 8, 22 i autobusem 517

(przystanek al. Zieleniecka)

lub kolejką SKM (stacja Warszawa Wschodnia).

BILETY: 10/15 zł (rezerwacja@komuna.warszawa.pl)

//

Projekt dofinansowany przez UM Warszawa w ramach projektu "Teatr jako przestrzeń publiczna".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji