Artykuły

Krzysztof Nazar debiutował w Teatrze Nowym w Poznaniu

Nie żyje Krzysztof Nazar, reżyser, pisarz... Do Poznania zaprosiła go Izabella Cywińska. W 1989 roku szukała nowego reżysera, który wyreżyserowałby "Drzewo" Myśliwskiego. To była chyba jedna z ostatnich ważnych decyzji, jakie podjęła jeszcze jako dyrektor teatru - pisze Stefan Drajewski w Polsce Głosie Wielkopolskim.

Krzysztof Nazar urodziła się 20 stycznia 1949 roku w Krakowie. W 1976 roku ukończył Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Zrealizował 10 widowisk, bo tak mówił o swoich przedstawieniach. Chociaż lubił telewizję, chętnie pracował w teatrach dramatycznych: Poznania, Krakowa, Warszawy, Gdańska (w latach 1995-2000 był dyrektorem artystycznym gdańskiego Teatru Wybrzeże. Współpracował z Operą Krakowską, gdzie wystawił "Ubu Króla" i "Czarną maskę" Krzysztofa Pendereckiego, "Damę pikową" Piotra Czajkowskiego, "Traviatę" Giuseppe Verdiego oraz Operą Nova w Bydgoszczy, gdzie zrealizował "Napój miłosny" Gaetano Donizettiego i La Gioconda Amilcare Ponchielliego.

W poznańskim Teatrze Nowym Krzysztof Nazar wyreżyserował trzy dramaty. 17 listopada 1989 roku - "Drzewo" Wiesława Myśliwskiego. To był jego debiut reżyserski w teatrze. Pamiętam, że spektakl mnie nie zachwycił. W 1992 roku reżyser wrócił do Poznania, by wystawić "Mein Kampf" George Taboriego. Po premierze Olgierd Błażewicz pisał: "Krzysztof Nazar świadom był tego, że to swego rodzaju reżyserski taniec na linie. Z jednej strony ma to być przecież farsa, z drugiej - pamflet i proroczy moralitet sytuujący się w kręgu kultury symbolicznej i mitu. "Mein Kampf" grany jest więc na sposób farsowy, ale nie jest zabawny. Jest to spektakl budowany na grotesce, pamflecie i w całym charakterze bardzo niemiecki".

Nazar wrócił do Poznania w 2002 roku i wyreżyserował "Pokojówki" Jeana Geneta. Krzysztof Nazar zmarł 3 lipca. Pogrzeb odbędzie 9 lipca w Krakowie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji