Artykuły

"Efekt motyla" - aktorzy uczą młodzież języka teatru

- Warsztaty są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie - o projekcie "Lato w teatrze 2013" pisze Beata Bialik w Gazecie Wyborczej - Kraków.

W teatrze Bagatela rozpoczęły się warsztaty teatralne dla podopiecznych Siemachy. Przez dwa tygodnie pod hasłem "Lato w teatrze" młodzież we współpracy z artystami pracować będzie nad eksperymentalnym spektaklem "Efekt motyla". Sztukę będzie można zobaczyć 20 i 21 lipca (godz. 19) na scenie przy ul. Sarego 7. "Lato w teatrze" to forma półkolonii skierowanych do uczniów pozostających w miejscu zamieszkania na czas wakacji. W tym roku warsztaty są realizowane w 30 miastach w Polsce. W Krakowie pieczę nad projektem drugi rok z rzędu objął teatr Bagatela.

Celem tegorocznych warsztatów jest wyczulenie młodych na siłę podejmowanych przez nich decyzji. Dlatego miejscem akcji spektaklu jest galeria handlowa lub supermarket. Przygotowana sztuka ma być próbą odpowiedzi na pytanie, jak żyć i wybierać w świecie miliona możliwości. - Chciałbym, żeby wszystko, co tutaj stworzymy, powstało z wyobrażeń i światów tych dzieci. Ja tylko czuwam nad tym, żeby pomysły nabrały wyrazu. Nie mamy gotowego scenariusza, rzecz ma się dziać w galerii handlowej, w miejskiej dżungli, w której na co dzień młodzi się obracają - mówi reżyser spektaklu Dariusz Starczewski.

Szansa na poznanie teatralnego języka

- Rozwijamy główny zamysł spektaklu, na razie próbujemy przybliżyć sobie sam temat tego, co ma się wydarzyć. Mnie galeria handlowa kojarzy się z pewnym chaosem, bardzo dużo jest tam wszystkiego - opowiada 16-letnia Monika.

Dzieci pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w pięciu grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej i technicznej. Prowadzą też bloga dokumentującego pracę, przygotowują ulotki promujące spektakl. - Wybrałem grupę dziennikarską, bo bardzo się tym interesuję. Chciałem się też nauczyć lepiej ubierać swoje myśli w słowa -opowiada 16-letni Andrzej z Modlnicy.

- Warsztaty są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni - dodaje Renata Derejczyk, koordynatorka akcji.

Trudne biografie

- To są dzieci z bardzo różnych środowisk, czasem ich biografie są trudne, dlatego my staramy się poprzez teatr pomóc im rozwinąć się emocjonalnie, pomóc im przedrzeć się przez własne ciało - dodaje Starczewski. - Młodzi często mówią tak... dojrzale. Jeden z chłopców opowiadał wczoraj, jak wyglądają jego zakupy z mamą. Jak jego mama przez cały czas rozmawia przez komórkę, chodzi od sklepu do sklepu, a on... tak wisi jej na ramieniu. To też jedno z zaplanowanych ćwiczeń, żeby dzieci wcieliły się w rolę osób dorosłych podczas zakupów. Nie mamy gotowego scenariusza, pomysły na sztukę dopiero się rodzą, a co z nich wyniknie, zobaczymy wkrótce.

Przebieg projektu można śledzić na www.lwt.bagatela.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji