Artykuły

Bajkowa opowieść

Sztukę "Sen nocy letniej" napisał William Szekspir dla uświetnienie uroczystości zaślubin w magnackich kręgach. Pierwszy raz zagrano ją w Londynie w 1594 roku. W Polsce do­piero w XIX wieku można ją było oglądać na deskach scenicznych. Marsz weselny Mendelsswohna do dzisiaj towarzyszy uroczystościom ślubnym.

W sztuce nakładają się na siebie dwa plany: pierwszy dotyczy przygoto­wań do ślu­bu księcia Aten Tezeusza z królo­wą Amazo­nek Hipoli­tą, pokona­ną na woj­nie. Ateny przygoto­wują się do weselnych uroczysto­ści. Grupa rzemieślni­ków uma­wia się w gaju pod miastem na próby dra­matu o miłości Priama i Tyzbe. Ich insceniza­cja ma uczcić święto. Tymczasem na książęcym dworze zjawia się Egeusz z skargą na własną córkę Hermię, która nie chce poślubić przeznaczo­nego jej przez ojca Demetriusza, po­nieważ kocha Lizandra. Para ko­chanków ucieka do lasu Padeńskiego. Miejsce to pełne jest elfów, du­chów i duszków królowej Tytanii i jej męża Oberona. W sztuce rzeczy­wistość miesza się z fikcją, a między prawdą a iluzją przebiega nie wi­doczna i trudna do zauważenia linia. Duszek Puk plącze rozkazy Oberona i do intrygi wciąga spotkanego w le­sie rzemieślnika.

Twórcy przedstawienia twierdzą, że nie będzie ono snem bajkowym, ale będzie jawą, bo w świecie realnym manipuluje się miłością, cielesno­ścią, a sztuka wciągnięta jest w kul­turę masową.

Przedstawienie wyreżyserował Rudolf Zioło, scenografia Andrzej Witkowski, muzyka Bolesław Raw­ski. Na dużej scenie teatru polskiego pojawi się grupa znanych i cenio­nych aktorów.m.in. Miłogost Reczek, Halina Rasiakówna, Jerzy Schejbal, Mariusz Drężek, Adam Cywka, Ilona Ostrowska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji