Artykuły

Tyczyn. Warsztaty "Lata w Teatrze"

- Punktem wyjścia będą teksty kultury i lalki teatralne, chcemy jednak dać uczestnikom warsztatów pole do popisu, by wykreowali swoich własnych superbohaterów - mówi Ewa Mrówczyńska, jedna z prowadzących warsztaty "Era superbohatera" w Tyczynie.

Rozmowa z Ewą Mrówczyńską, prezes stowarzyszenia Teatr Poddańczy

Justyna Zielińska: Skąd pomysł na to, by motywem przewodnim warsztatów w Tyczynie był superbohater?

Ewa Mrówczyńska: Temat superbohatera jest bardzo ważny, ale pomijany w dzisiejszym świecie. Każdy z nas poszukuje swojego autorytetu. Rozpiętość wiekowa uczestników projektu to 10-19 lat, więc zrobiliśmy podział na trzy grupy. Zapewne dla każdej z nich superbohaterem będzie ktoś inny.

Zwieńczeniem warsztatów ma być spektakl teatralny. Jak będzie wyglądać praca nad nim?

- Będziemy się opierać na pewnych tekstach kultury, natomiast jest to tylko pewna inspiracja dla nas. W trakcie dyskusji chcemy zobaczyć, co dla dzieciaków i młodzieży znaczy ten superbohater. Celem jest to, by poszczególne grupy stworzyły własnych superbohaterów - wymyśliły ich tożsamości, imiona, cechy. Wszystkie te nasze działania dążą do pokazu, który będzie podzielony na trzy części - każda z grup zaprezentuje swoją wizję superbohaterów, tylko w różnej formie.

To znaczy?

- Wymyśliliśmy sobie, że najmłodsza grupa będzie przygotowywać teatralne lalki. Dzieci będą miały jednak wybór, jaka to będzie lalka, np. pacynka albo jawajka, czyli lalka teatralna osadzona na kiju. Pomocą będzie służył dzieciom instruktor plastyczny, który pomoże im wykonać lalki.

Jeśli chodzi o grupę średnią, to pomyśleliśmy, że będą tworzyć własne kostiumy z atrybutami superbohaterów. Ponadto skupią się na pracy aktora z maską.

W przypadku grupy najstarszej założeniem jest improwizacja - będziemy pracować nad etiudami aktorskimi - ze słowami i bez słów. Chcemy też, by najstarsi mieli wpływ na całokształt spektaklu - będziemy m.in. pracować wspólnie nad scenariuszem spektaklu.

Jedną z grup projektu jest także grupa dziennikarsko-promocyjna. Czy ona także włączy się w przygotowanie spektaklu?

- Bardzo chcemy, żeby ta grupa miała nieustanny kontakt z grupą teatralną, by przeprowadzali wywiady z poszczególnymi twórcami itd. Ich zadaniem będzie także zmontowanie materiału filmowego opowiadającego o przygotowaniach do spektaklu. Ten film puścimy tuż przed pokazem.

Warsztaty będą trwały dwa tygodnie, jak będzie wyglądał dzień pracy?

- Nie chcemy, by to była ciężka praca, ale zabawa, zwłaszcza dla najmłodszych. Spektakl powinien powstawać właśnie jakby "przy okazji". Zwłaszcza że dzieci będą mieć sześć godzin dziennie zajęć od poniedziałku do soboty, więc będzie to dla nich bardzo intensywny czas - to są ramy narzucone przez Instytut Teatralny. Co dwie godziny jednak będą inne zajęcia, tzn. dwie godziny zajęć aktorskich, dwie - scenograficznych i dwie - muzyczno-rytmicznych.

Czy uczestnicy zajmą się też opracowaniem muzycznym spektaklu?

- Oprzemy się o jakieś elementy muzyczne, ale chcemy, by muzyka była wykonywana na żywo - będzie dużo efektów specjalnych-dźwiękowych wykonywanych przez nas samych.

Gdzie odbędzie się pokaz finałowy, który zaplanowany jest na 14 sierpnia?

- Planujemy dwa pokazy - jeden w godzinach porannych w miejsko-gminnym ośrodku kultury w Tyczynie, drugi w godzinach wieczornych - jeśli pogoda dopisze, to chcielibyśmy, żeby odbył się w parku przy pałacu Wodzickich obok Centrum Dziedzictwa Kulturowego ze względu na jego malowniczą scenerię.

Czy poza zajęciami teatralnymi będzie czas na relaks?

- Planujemy wieczorki integracyjne - pokazy w "Super Kinie". Będzie też kilka rozgrzewek porannych w parku. W jeden poniedziałek odbędą się także warsztaty z Akademią Sztuki Capoeira - to będzie wolny dzień od zajęć teatralnych. Zachęcamy jednak do przyjścia, bo członkowie Akademii pewnie przemycą w trakcie tych zajęć jakieś "superbohaterowe tricki", które będzie można potem wykorzystać w spektaklu.

Lato w Teatrze

Warsztaty w Tyczynie (29 lipca - 14 sierpnia) są częścią ogólnopolskiego projektu "Lato w Teatrze", finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Teatralnego im. Raszewskiego, który także koordynuje ten projekt. Między 29 czerwca a 1 września 2013 roku w trzydziestu miastach i miasteczkach w całej Polsce odbywają się teatralne półkolonie i warsztaty, podczas których młodzi uczestnicy przygotowują spektakl pod opieką profesjonalnych artystów.

Organizatorami warsztatów w Tyczynie są: Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Poddańczy, Centrum Dziedzictwa i MGOK Tyczyn. Rolę partnerów projektu pełnią: gmina Tyczyn i Lokalna Grupa Działania Lider Dolina Strugu. Zapisy prowadzone są do 21 lipca włącznie w siedzibie Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Informacji Turystycznej w Tyczynie, ul. Grunwaldzka 31, pod nr. 17 230 23 27 od wtorku do soboty w godz. 10.00-17.45 oraz drogą mailową - cdkiit@wp.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji