Artykuły

Katowice. Finał "Lata w teatrze" w Ateneum

Już dzisiaj scenę Galerii Teatru Ateneum opanuje młodzież. Wszystko dzięki akcji "Lato w teatrze", której katowicka odsłona powoli zmierza do końca. Zwieńczeniem trzytygodniowych warsztatów artystycznych będzie spektakl "Nowe życie starych baśni", który zobaczymy 20 lipca o godz. 13 i 15.

Od początku lipca młodzi pasjonaci teatru pracowali w kilku grupach zajęciowych pod okiem doświadczonych instruktorów. Talenty aktorskie szlifowała Joanna Zdrada, młodych tancerzy trenował Kamil Wawrzuta, śpiewacy ćwiczyli głos przy akompaniamencie i uwadze Michała Goławskiego, a początkujący scenografowie tworzyli kostiumy i rekwizyty wraz z Natalią Woźniak. Całość obserwowali i dokładnie opisywali uczestnicy warsztatów dziennikarskich, które prowadziły Hanna Kostrzewska, Aneta Głowacka i Marta Zwolińska.

Cykl inspirujących warsztatów powoli dobiega końca. Ostatni tydzień artystycznych działań będą stanowiły głównie przygotowania do finałowego spektaklu. Młodzież zaprezentuje przedstawienie, które powstało na bazie tekstu Gustawa Morcinka "Przedziwna historia o dziewczynie o uśmiechniętych oczach".

Przygotowania do przedstawienia można podglądać od poniedziałku do piątku w Galerii Teatru Ateneum przy ul. 3 Maja 25. Tam też, w najbliższą sobotę, będzie można podziwiać rezultaty twórczych zmagań młodzieży. Wstęp na dwie odsłony przedstawienia - o godzinie 13.00 i 15.00 - wolny. Warto przyjść i zobaczyć pracę młodych pasjonatów, bowiem nie brakuje wśród nich wschodzących teatralnych gwiazdek.

Organizatorem katowickiej odsłony projektu "Lato w teatrze" jest Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach. W realizację projektu włączyły się także Miejski Dom Kultury "Koszutka" oraz Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum". Projekt jest finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Trailer filmowy: https://vimeo.com/70332669

Blog uczestników: http://www.lwt-katowice.blogspot.com/

Strona projektu: http://www.latowteatrze.pl/web/turnus/108

"Lato w teatrze" jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany w 2008 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i od sześciu lat jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Teatralne półkolonie i warsztaty odbywają się między 29 czerwca a 1 września 2013 roku w trzydziestu miejscowościach w całej Polsce. Codziennie przez dwa tygodnie uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec przedstawienie prezentowane jest w teatrze, domu kultury bądź przestrzeni miejskiej.

Warsztaty są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji