Artykuły

Wrocław. Trzeba zacząć się naprawdę nienawidzić - premiera w Polskim

Na scenę Teatru Polskiego wraca z nowym spektaklem Michał Borczuch, który zaadaptował Freuda na potrzeby sceny w sztuce "Hans, Dora i Wilk". Tym razem sprowadza do Wrocławia Bernarda-Marie Koltesa, jednego z najważniejszych francuskich dramatopisarzy XX wieku, przedstawiciela teatru absurdu.

Przedstawienie otwierające nowy sezon artystyczny w Teatrze Polskim, de facto zamyka poprzedni - miała się odbyć kilka miesięcy temu, ale zabrakło pieniędzy na zrealizowanie przedsięwzięcia. Dyrektor teatru, Krzysztof Mieszkowski twierdzi, że 573. premiera na scenie TP będzie przykładem sposobu myślenia, jaki artyści zaprezentują w tym sezonie. - To próba podjęcia kolejnego dialogu na temat ofiar, które są wśród nas. Ofiar demokracji.

Borczuch postanowił przełożyć na język sceny fragmenty dwóch dramatów Koltesa - "Zachodnie wybrzeże" oraz "Powrót na pustynię" i przez jego teksty uchwycić świat w momencie przemiany. Sztuki dramatopisarza, który był homoseksualistą, zwykle oscylują wokół tematu wykluczenia i obcego. Teatralny dyptyk najpierw przenosi nas na francuską prowincję lat 60., na której swój ślad odciska wojna w Algierii, a potem zabiera nas do portowych doków Nowego Jorku - świata kolorowych imigrantów, ludzi poszukujących tożsamości, borykających się odrzuceniem i samotnością.

- "Powrót na pustynię", wstęp do głównej części spektaklu, to moje pierwsze świadome zderzenie z teatralną farsą - mówi reżyser. - W "Zachodnim wybrzeżu" podejmiemy także temat metamorfozy aktorskiej.

Premiera to nie tylko spektakl, bo teatr buduje wokół niej inne działania artystyczne. Projektu "Zachodnie wybrzeże. Miasta i psy", podzielono na kilka stref. Wśród nich znajduje się performance w wykonaniu dramaturżki TP Marzeny Sadochy, która nadała mu hasło "Romowie, czyli obcy - kanały nienawiści". W ramach działalności edukacyjnej teatr organizuje też plastyczny i filmowy konkurs dla młodzieży, która będzie miała za zadanie artystycznie zinterpretować marginalizowane przestrzenie miejskiej. Ostatnim działaniem będzie wspólna wystawa obrazów Natalii Bażanowskiej i Joanny Pałys, które także podjęły temat wykluczonego bohatera. Wszystkie strefy spaja tekst Koltesa, a cytaty z jego utworów (np. "Trzeba się zacząć naprawdę nienawidzić, ale nie tak, jak biedny typ nienawidzi wyższych sfer, ale jak skóra nienawidzi kwasu siarkowego") stają się mottem kolejnych działań.

Premiera spektaklu "Zachodnie wybrzeże. Powrót na pustynię", reż. Michał Borczuch, piątek 4 października godz. 19, Teatr Polski, scena im. Jerzego Grzegorzewskiego, ul. Zapolskiej 3 (bilety wyprzedane). Kolejne spektakle: 5, 6, 7 października, godz. 19, bilety 40 zł (normalny), 30 zł (ulgowy).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji