Artykuły

Wrocław. Koncert Preisnera dla pamięci i pomocy

Szczytny cel, przejmujący temat, udział gwiazd - we wtorek światowe prawykonanie najnowszej płyty "Pamiętniki pisane nadzieją" Zbigniewa Preisnera inspirowanej pamiętnikami i wierszami dzieci z Polski, ofiar Holocaustu.

Koncert, w którym gwiazdą będzie Lisa Gerrard, połowa legendarnego duetu Dead Can Dance, zacznie się wieczorem we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem.

Światowa premiera albumu "Pamiętniki pisane nadzieją" w wersji winylowej, CD i elektronicznej będzie miała miejsce za niecały tydzień i będzie połączona z koncertem w londyńskiej Barbican Concert.

Zarówno na płycie, jak i we Wrocławiu oraz w Londynie poza legendarną wokalistką wystąpi również młodziutki Archie Buchanan z chóru londyńskiej Kaplicy Królewskiej. W synagodze solistom towarzyszyć będzie orkiestra i chór Filharmonii Wrocławskiej. Rolę narratora pełnić będzie Jerzy Trela. To on będzie czytał dziecięce teksty.

- W 1994 roku podczas festiwalu filmowego w Jerozolimie byliśmy razem z Krzysztofem Kieślowskim w Muzeum Holocaustu - mówił Zbigniew Preisner na spotkaniu anonsującym koncert. - Ekspozycja dziecięca zrobiła na nas ogromne wrażenie. Bywałem w Auschwitz i innych miejscach hitlerowskiej kaźni, ale czegoś takiego wcześniej nie przeżyłem. Wrażenie było wstrząsające: tysiące świateł w ciemnym pomieszczeniu i tylko dźwięk wyczytywanych nazwisk i wieku zamordowanych dzieci. Gdy stamtąd wyszliśmy, Krzysztof chwycił mnie za rękę i powiedział: musisz to jakoś opisać.

Do tematu kompozytor wrócił po latach.

Zbigniew Preisner: - Zacząłem czytać pamiętniki ofiar Holocaustu podobne do tego, jaki pisała Anna Frank. Szczególne wrażenie zrobiły na mnie dwa wiersze Abrama Koplowicza i Abrama Cytryna, nastoletnich poetów, którzy zginęli w obozie Auschwitz-Birkenau. Ich utwory stanowią podstawę mojego utworu.

Słynny kompozytor, znany ze współpracy z Piwnicą pod Baranami, którego muzyka współtworzyła atmosferę filmów Krzysztofa Kieślowskiego, zdecydował się przekazać dochód z koncertu na stworzenie wrocławskiego domu opieki dla starzejących się Dzieci Holocaustu oraz tych, którzy zostali nagrodzeni Medalami Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

- Ci, co przetrwali dramat Zagłady i żyją do dziś, zazwyczaj są w podeszłym wieku, tak samo jak i ci, którzy przed laty udzielali im pomocy. Uważam, że należy im się wsparcie nas wszystkich - przekonywał kompozytor. - Zdecydowaliśmy, że koncert nie będzie biletowany ani nie będziemy na niego nikogo zapraszać. Każdy, kto chce w nim wziąć udział, może kupić cegiełkę w cenie 200 zł, z których powstanie coś trwałego, co pozostanie po tym jednorazowym wydarzeniu.

Wrocławska gmina żydowska planuje utworzenie domu opieki w najbliższym czasie.

Koncert "Pamiętniki pisane nadzieją" w Synagodze pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 5, godz. 21, cegiełki 20 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji