Artykuły

Kraków. Piosenki, Mrożek i monodramy

Reminiscencje już za nami, mimo to najbliższy tydzień zapowiada się równie ciekawie. Na przystawkę proponujemy Tuwima oraz przedwojenne piosenki, na drugie danie Mrożek i Woody Allen.

" Kto dziś śpiewa takie piosenki?"

Teatr Hothaus (ul. Babińskiego 29) zaprasza na muzyczną podróż przez polskie kabarety. W sobotę 26 października (godz. 18) odbędzie się premiera spektaklu muzycznego "Kto dziś śpiewa takie piosenki?" w reżyserii Wojciecha Terechowicza. Sztuka utrzymana jest w klimacie przedwojennego kabaretu. Usłyszymy najpiękniejsze polskie piosenki z tamtych lat, które przeplatać się będą ze scenami kina niemego. Doskonałe literackie teksty, dziś nieco zakurzone, wciąż opowiadają o tych samych problemach ludzkich. Nie zabraknie takich mistrzów jak Julian Tuwim, Marian Hemar, Jerzy Petersburski czy Henryk Wars. Podczas spektaklu zobaczymy sześć scen filmowych, które swoją treścią odnoszą się do takich piosenek jak: "Baby", "Już nigdy", "Nie kochać w taką noc to grzech" oraz "W małym kinie". Wystąpią m.in.: Żaneta Groborz-Mazanek, Katarzyna Przebinda, Paweł Jałoszyński i Aleksandra Krasoń. Na premierę obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odebrać w siedzibie Biblioteki Polskiej Piosenki (Wawrzyńca 15) lub teatru Hothaus.

"Drugie danie"

Z kolei w piątek 25 października (godz. 19) na deskach sceny Tęcza teatru Graciarnia (ul. Praska 52) odbędzie się premiera mocno okraszonej absurdem sztuki na podstawie dramatu "Drugie danie" Sławomira Mrożka. "Seks, rojenia i parasol. Spotkanie w hotelowym zaciszu czterech splątanych powinnością, miłością i wszystkim, co tylko widz zapragnie, postaci przybiera bieg zgoła zaskakujący i nieoczekiwany. Gdy w familijną historię wkradają się demony przeszłości, nic nie jest stałe i wszystko może się wydarzyć. Absurdalny humor i doza powagi. Wszystkie wydarzenia przedstawione na scenie działy się, dzieją się i będą się dziać" - czytamy w zapowiedzi.

"Weekend z monodramami"

W ostatni weekend października możemy wybrać się do teatru za jedyne 25 zł. Teatr Groteska zaprasza na niezwykłe jesienne spotkania ze sztuką monodramu, w ramach których zostaną zaprezentowane dwa przedstawienia. 25 i 27 października o godz. 19 zobaczymy popularny spektakl "Lataj z Krystyną" w wykonaniu Aldony Jankowskiej. Spektakl opowiada o tym, do czego może doprowadzić pozornie błaha idea, jeśli jest brana absolutnie na poważnie. "Jak to się dzieje, że przeciętni, dobrzy ludzie, żyjący tu i teraz , nie mogąc znieść rzeczywistości, są w stanie posunąć się do radykalnych rozwiązań, żeby ją zmienić? Na to pytanie Aldona Jankowska szuka odpowiedzi, a przy tym opowiada niezwykle zabawną historię, mając jak zwykle mocnego asa w rękawie" - czytamy w zapowiedzi.

W ramach "Weekendu z monodramami" teatr Groteska przygotował nie lada gratkę dla miłośników humoru Woody'ego Allena. W sobotę o godz. 19 zobaczymy sztukę "Zagraj to jeszcze raz... - sam" na motywach "Play It Again - Sam!" Allena. To pełna humoru historia opowiadająca o rozterkach niespełna 30-letniego mężczyzny, który stoi w obliczu porzucenia przez ukochaną kobietę. Gra aktorska wzbogacona została o różnorodne techniki lalkowe: maski, manekiny, "pyskówki". Reżyseria, adaptacja, scenografia i wykonanie: Lech Walicki. Specjalne ceny biletów ważne z kuponem, który można pobrać z internetowej strony teatru (www.groteska.pl).

Teatr w Nowej Hucie

Od 25 października nowohucki oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa zaprasza na wystawę "Dzieje Nowej Huty", która pokazuje historię nowohuckiego teatru, od pierwszych amatorskich scen z lat 50. XX w., poprzez kilkudziesięcioletni dorobek Teatru Ludowego, aż do czasów współczesnych i teatru Łaźnia Nowa. Wystawa ma dwoje bohaterów: teatr i Nową Hutę. Dowiemy się, jaki wpływ na krakowską społeczność miał teatr oraz jego rozwój. Na wystawie prezentowane są również amatorskie sceny przed powstaniem Teatru Ludowego, czyli sprzed 1955 r. Poznamy te zapomniane sceny takie jak Młoda Gwardia czy teatr Nurt oraz zobaczymy momenty powstawania najmłodszej sceny nowohuckiego teatru - Łaźni Nowej. Na wystawie zostały zgromadzone również elementy scenografii, kostiumy czy kojarzące się z Łaźnią Nową tabliczki bhp z okresu PRL-u. Wystawa zawiera też bogaty materiał multimedialny poświęcony życiu teatralnemu w Nowej Hucie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji