Artykuły

Teatr w roli głównej. Premiera i panel

Legniczanin Robert Urbański napisał sztukę "Wschody i Zachody Miasta" specjalnie na jubileusz teatru. W tym roku legnicka scena obchodzi 160 lat istnienia i 25 lat pracy polskiego zespołu. - Zawsze chciałem napisać opowieść o tym, jak w Legnicy i na pobliskich terenach zginął stary świat i narodził się nowy - mówił Robert Urbański.

Premiera sztuki w reżyserii Jacka Głomba 15 marca w Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy. Jej kanwą stały się rozmowy Urbańskiego z dawnymi mieszkańcami Legnicy. Urbański - legniczanin i doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego, mediewista, pracując nad sztuką i książ-ką "Teatr Miasta, Miasto Teatru" (ukaże się na premierę teatralną nakładem Wydawnictwa Atut) wysłuchał m.in. urodzonego w Berlinie, ale wychowanego w Legnicy Karla Hillera, który wyjechał stąd w 1957 roku, Heleny Wolskiej, która zakochała się po wojnie w Niemcu, Jakuba Szczupaka, reżysera w amatorskim teatrze, dziś mieszkającego w Atlancie. - Głównym bohaterem sztuki jest teatr- opowiadała Anna Wieczur - Bluszcz, asystentka reżysera Jacka Głomba. - Opowiadamy 70 lat jego historii, zmian ustrojowych, ideologicznych, zmieniających się ludzi. Teatr istniał tu za Niemców, Rosjan i Polaków.

A ponieważ teatr obchodzi 160 lat swego istnienia, staruszek na urodziny będzie musiał rozruszać swoje "kości". W spektaklu "Wschody i Zachody Miasta" zostanie uruchomiona cała maszyneria, nawet scena obrotowa.

Realizatorzy spektaklu zamierzają uciec od stereotypów. - Nie chcemy powielać schematu esesmanów, żołnierzy Armii Czerwonej. Jacek Głomb cały czas nam powtarza: "nie twórzmy Hansa Klossa" - mówiła Anna Wieczur - Bluszcz.

W przedstawieniu zagrać ma cały zespół teatru i aktorzy niegdyś z nim związani, m.in. Marian Czerski (dziś aktor wrocławskiego Teatru Polskiego), Zbigniew Waleryś.

Premiera planowana jest na 15 marca, natomiast premiera bis - 22 marca; z tej drugiej realizowana będzie relacja internetowa w portalu www.lca.pl. W niedzielę 16 marca w legnickim teatrze wspólnie z wrocławskim Kolegium Europy Wschodniej planowana jest dy-skusja panelowa pt. "Wypędzenie? Przesiedlenie? Transfer?". - Zastanawiać się będziemy np. nad tym, czy Niemcy byli wypędzeni. Niektórzy się z tym nie zgadzają- mówił Jan Andrzej Dąbrowski z KEW.

Gośćmi będą: Jan Nowak-Jeziorański, honorowy przewodniczący Rady Fundacji Kolegium Europy Wschodniej, dr Adolf Juzwenko z Ossolineum, Zbigniew Gruza - szef warszawskiego Archiwum Karta, Karl Hiller, Helena Wolska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji