Artykuły

Warszawa. Rusza Teatr Krystyny Jandy

Już pod koniec października Teatr Polonia Krystyny Jandy otworzy swoje podwoje dla widzów. Na początek zaprasza na premiery "Stefci Ćwiek w szponach życia" wg powieści Dubravki Ugresic i "Ucho, gadło, nóż" wg powieści Vedrany Rudan.

Premiera "Stefci Ćwiek w szponach życia" odbędzie się 29 października a "Ucho, gadło, nóż" - 12 listopada. Spektakle te otworzą działalność małej sceny Teatru, która nazwać się będzie Fioletowe Pończochy.

"Stefci Ćwiek w szponach życia" - przezabawna opowieść o tytułowej Stefci, która za wszelką cenę próbuje przejąć wreszcie kontrolę nad swoim życiem. Stefcia jest maszynistką biurową, nieśmiałą, samotną dziewczyną, marzącą o miłości. Rozmaite koleżanki usiłują jej pomóc w znalezieniu partnera i każda robi to na swój sposób. Bohaterka słucha rad wszystkich i stosuje się do nich, z mizernym jednak skutkiem. Z żadnym z "konkurentów" nie udaje jej się zajść dalej niż w pobliże łóżka.

Historia Stefci, swobodnie nawiązująca do modelu Kopciuszka, to fantastyczny pastisz, ujmujący nie tylko wybornym poczuciem humoru, finezją autokomentarza czy trafnymi złośliwostkami obnażającymi kicz i głupotę wzorca. Stefcia Ćwiek zdaje się symbolizować nie tylko produkt mediów, zwłaszcza prasy kobiecej lansującej niedościgniony ideał piękna, ale także potencjalną ofiarę miernej literatury.

"Ucho, gardło, nóż" to najnowszy monodram Krystyny Jandy. Artystka gra i reżyseruje sama. Jest również autorką adaptacji teatralnej książki Vedrany Rudan (o tym samym tytule), na której oparty jest spektakl.

Tonka Babić, bohaterka kontrowersyjnego "Ucho, gardło, nóż" to kobieta po pięćdziesiątce, która spędza bezsenną noc. Leży w łóżku przy włączonym bez dźwięku telewizorze i, pochłaniając kolejne tabliczki czekolady, opowiada swoje życie. Przeskakuje z miejsca na miejsce. Tragiczne wydarzenia przeplata komicznymi epizodami, rwie narrację, droczy się z ciekawskim czytelnikiem-podglądaczem. Jest szczera aż do bólu, nie oszczędza nikogo, ale

przede wszystkim nie oszczędza samej siebie.

Rezerwacja biletów: bilety@teatrpolonia.pl

Rezerwacja telefoniczna: tel. 622 21 32 (od 21 października). Bilety można nabyć również: www.ticketonline.pl oraz w kasach teatralnych: CH Galeria Mokotów, ul. Wołoska 12, II piętro, tel. 852 21 83; CH Wola Park, ul. Górczewska 124, tel. 533 43 50; ZASP, al. Jerozolimskie 25, tel. 621 93 83, 621 94 54.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji