Artykuły

Reżyseria: Piotr Waligórski

Piotr Waligórski. Rocznik 1974. Jego wyreżyserowana dla Teatru Wybrzeże opowieść o żonach polskich żołnierzy w Iraku ["Padnij!"] znalazła się w finale konkursu Ministerstwa Kultury na wystawienie polskiej sztuki współczesnej.

Jest krakowianinem. Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim, filozofię w Papieskiej Akademii Teologicznej i reżyserię w krakowskiej PWST. Był stypendystą DANIU (praskiej szkoły teatralnej) i asystentem Krystiana Lupy. W trakcie studiów filozoficznych twórca niezależnego teatru i grupy teatralnej Arche. Wyreżyserował w Krakowie "Naprawiacza świata" T. Bernharda, debiutował w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu "Komediantem" T. Bernharda. Zrealizowany w Gdańsku spektakl "Padnij!", oparty na tekście Pawła Demirskiego i Andrzeja Mańkowskiego, jest elementem projektu Szybki Teatr Miejski.

Ten eksperyment gdańskiego Teatru Wybrzeże opiera się na autentycznych historiach i żywym, współczesnym języku. Reżyser rozpoczął pracę nad spektaklem od podróży na Dolny Śląsk, gdzie spotkał się z żonami polskich żołnierzy, którzy przebywają w Iraku. Ich wypowiedzi i opinie stały się kanwą przedstawienia "Padnij!".

Cztery przedstawienia STM (premiery w lutym i marcu), powstały metodą teatru dokumentalnego verbatim (łac. "dosłownie" lub "słowo za słowem"), której celem jest maksymalne zbliżenie się do rzeczywistości. Reżyser dostaje temat, sam wybiera aktorów, czasem dziennikarzy, którzy opracowują pomysł i piszą tekst, opierając się na relacjach ludzi. Dlatego praca nad "Padnij!" rozpoczęła się od podróży na Dolny Śląsk, gdzie twórcy spotkali się z żonami żołnierzy. Podczas wielu rozmów nagrywali ich wszystkie wypowiedzi. Okazały się zaskakujące.

- Te kobiety były zupełnie inne niż sobie wyobrażaliśmy. Myśleliśmy o postaciach jak z obrazów Grottgera, przypominających kobiety po powstaniu styczniowym; ubrane w czerń, bez biżuterii. Okazało się, że to są bardzo trzeźwo myślące i optymistycznie patrzące na świat kobiety, unikające w swoich wypowiedziach patosu i martyrologii - mówił na łamach "Gazety" Paweł Demirski.

W przedstawieniu, które jest grane w prywatnym mieszkaniu we Wrzeszczu, w żony polskich żołnierzy wcielą się trzy trójmiejskie aktorki: Magdalena Boć, Marta Anna Kalmus i Monika Chomicka.

"Padnij" mówi więcej o współczesnych Penelopach, ich tęsknotach, strachu i codzienności - niż wszystkie relacje w mediach razem wzięte - pisała o spektaklu recenzentka "Gazety".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji