Artykuły

Bajki pod choinkę

W obu teatrach dramatycznych, zarówno w Koszalinie jak i Słupsku, znalazły się i w tym sezonie przedstawienia dla dzieci. W Koszalinie widowisko muzyczne, zatytułowane "SZALEŃSTWA PANA HILAREGO" bawi najmłodszą publiczność już od października, a w Słupsku premiera "FLISAKA I PRZYDRÓŻKI" odbyła się w grudniu. (...)

SŁUPSKI TEATR DRAMATYCZNY sięgnął do twórczości Hanny Januszewskiej, poetki, prozaika, tłumacza, wielekroć nagradzanej za całokształt twórczości dla dzieci, autorki popularnych "Baśni polskich", "Pyzy na polskich dróżkach", czy urokliwej opowieści "Pierścionek pani Izabeli". Jej "Flisak i Przydróżka" liczy już sobie niemal czterdzieści lat i na pewno nie traci bogactwa elementów poznawczych. Trasa podróży, wiodąca z biegiem Wisły, daje możność poznania zabytków kultury, tradycji narodowych, folkloru. Z taką to intencją przygotowała reżysersko to przedstawienie Zofia Miklińska, ale jej długoletnia praca w teatrze lalkowym zaważyła jednak na kształcie tego spektaklu. Jest w nim trochę właśnie z teatru lalki i trochę sceny folklorystycznej, ale mało teatru. Scena najczęściej pusta, wszystko rozgrywa się w jej głębi, na tle płótna z rzeką Wisłą. Pomysłowe maszkarony z Sukiennic, wysmakowany plastycznie piernikowy Toruń, to dzieło scenografa, Rajmunda Strzeleckiego, które stanowi ilustrację bajki realistyczno-fantastycznej. Bajki nieco rozwlekłej, której bohater, flisak (Jerzy Karnicki), pojawia się na scenie rzadko, bowiem eksponowana jest lalka flisaka, drobniutka na rozległym ekranie sceny.

W przedstawieniu bierze udział cały zespół aktorski, ale działań aktorskich w tym mało; trochę stara się grać Przydróżka (Aldona Staszewska, adeptka), trochę Neptun (Ryszard Jaśniewicz), ale i dzieło Januszewskiej nie daje po temu okazji, ani reżyser nie pomyślał jak by tego "Flisaka i Przydróżkę" zaadaptować na scenę dramatyczną.

Muzykę do przedstawienia napisał Jerzy Partyka, choreograficznie przygotował zespół Zygmunt Kamiński: taniec góralski, krakowiak, mazur i walc oraz taniec finałowy, wielekroć na bis powtarzany - wszystko bardzo starannie wykonane, bawią młodych widzów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji