Artykuły

Szczecin. "Pocałunek", czyli późne spotkanie w Teatrze Małym

Rozmowa kobiety po przejściach z mężczyzną z przeszłością. Teatr Mały zagra w piątek premierę sztuki "Pocałunek" holenderskiego dramaturga Gera Thijsa.

Dwoje nieznajomych (w ich rolach Magdalena Myszkiewicz i Konrad Pawicki) spotyka się przypadkowo na górskim szlaku. Na ławce będą toczyć ze sobą rozmowę. Ona poważna i zdystansowana. On były komik, humor jest dla niego sposobem na przetrwanie.

Magdalena Myszkiewicz: - Spotykają się dorośli ludzie, którzy mają kawałek życia za sobą. Każde z nich musi się zmierzyć z wyzwaniami. W przypadku kobiety jest to choroba, w przypadku mężczyzny niepowodzenia. Są w takim momencie, że każde z nich może stanąć z boku, zrobić remanent czego chce i w którą stronę pójdzie.

Konrad Pawicki: - Mój bohater to jest postać tajemnicza i wielowymiarowa. Może to być mężczyzna po przejściach, który uświadamia sobie, że wszystko przegrał. Ale jest też tajemnica, może on jest aniołem? Dla mnie przede wszystkim jest aktorem, bo to też opowieść o uzdrawiającej mocy teatru. On wykorzystuje wszelkie aktorskie sztuczki, żeby odciągnąć jej myśli od ciemnej strony. Przed złym możemy się bronić poczuciem humoru, uśmiech może unieważnić lęk przed najgorszym. Pasuje tu cytat, że jest to historia wesoła, a niezmiernie przez to smutna.

Marek Pasieczny, reżyser przedstawienia, zapytany, dlaczego sięgnął po "Pocałunek", tłumaczy: - Człowiek poprzez spotkanie z drugim, poprzez opowieść o sobie nagle odzyskuje siłę, żeby mierzyć się z życiem, walczyć o siebie, godność, zdrowie.

"Pocałunek" w 2011 r. napisał i zrealizował Ger Thijs, holenderski dramaturg, ale też aktor i reżyser, tłumacz, jeden z najpopularniejszych twórców teatralnych w Holandii. Sztuka została nominowana do najważniejszej nagrody teatralnej przyznawanej przez holenderską publiczność Tonellpublieksprijs, a także zaproszona na Holenderski Festiwal Filmowy, jako jeden z pięciu najlepszych spektakli sezonu.

Ger Thijs, jego agent Diederik Hummelinck i tłumaczka Małgorzata Semil (od 1966 r. związana z miesięcznikiem "Dialog", przetłumaczyła kilkadziesiąt sztuk teatralnych) będą gośćmi piątkowej premiery w Teatrze Małym. Po prezentacji spektaklu spotkają się na krótką rozmowę z dziennikarzami i publicznością.

Premiera w piątek, ale już w czwartek można zobaczyć tytuł w ramach "Wieczoru Kobiet" (bilety wyprzedane). Kolejne spektakle 1-2, 14-16 lutego. Bilety po 32 i 26 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji