Artykuły

Provisorium i Kompania Teatr gościły w Rumunii

NA przełomie października i listopada (30.10-3.11) w rumuńskiej miejscowości Iasi odbył się Międzynarodowy Festiwal Teatru Alternatywnego w Przestrzeni Niekonwencjonalnej altFEST '97. Na imprezę zaproszony został dobrze znany w Lu­blinie spektakl "Koniec Wieku" oparty na wątkach "Dżumy" Alberta Camus, a zrealizowany przez Teatr Provisorium i Kompanię Teatr w Centrum Kultu­ry.

Według sygnałów nadchodzących z Rumunii, spektakl odniósł ogromny sukces. Publiczność wie­lokrotnie wywoływała owacjami aktorów na scenę. International Romanian Television (odpowiednik

naszej TV Polonia) nakręciła ob­szerne fragmenty przedstawienia, przeprowadziła wywiady z reży­serem "Końca Wieku" Januszem Opryńskim i z aktorami. Mate­riały te prezentowane będą ru­muńskim widzom w kraju i za granicą. Spektakl wzbudził też ogromne zainteresowanie organi­zatorów festiwali teatralnych w Rumunii i innych krajach, co zaowocowało zaproszeniami na kolejne tego typu imprezy. Symp­tomatyczne były też wypowiedzi gości festiwalu. Profesor Wydzia­łu Teatru i Wymowy amerykań­skiego Longwood College, Pame­la Arkin, powiedziała wręcz: -

Warto było przemierzyć trzy tysiące mil, żeby zoba­czyć ten spektakl. Dyrektor Teatru Narodowego w Iasi, gospodarz przestrzeni, w której grali lubel­scy aktorzy, nie mógł odżałować, że względy regu­laminowe (tylko jeden pokaz poszczególnych spek­takli) nie pozwalały na dodatkową prezentację "Koń­ca Wieku". Prosił o to usilnie, lecz nikt nie chciał stwarzać precedensu.

NA festiwalu altFEST '97 gościły teatry z Rosji, Jugosławii, Gruzji, Ukrainy i z kilku ośrodków rumuńskich, w tym głównie z Bukaresztu. Zgodnie z formułą festiwalu wszystkie spektakle grane były w przestrzeni mniej lub bardziej niekonwencjonalnej. Najoryginalniejszym podejściem do tematu wy­kazał się teatr gruziński prezentując przedstawienie w przestrzeni starej, zabytkowej łaźni miejskiej.

Głównym organizatorem festiwalu jest Centrum Sztuki Współczesnej Fundacji Sorosa w Bukare­szcie. Festiwal miał za zadanie między innymi pro­mować "fenomen teatru" poprzez alternatywne for­my ekspresji, uczynić teatr współtwórcą rozwoju i adaptacji przestrzeni niekonwencjonalnej dla tea­tru alternatywnego poprzez eksponowanie możli­wości artystycznych zjawisk teatralnych oraz wska­zać skuteczną drogę twórczego rozwoju ekspresji artystycznej w aktualnej sytuacji ekonomicznej krajów Europy Centralnej i Wschodniej. W ramach im­prezy codziennie odbywały się sesje prowadzone przez doradcę kulturalnego Fundacji Sorosa z Lon­dynu, Billa McAlistera. Dyskusje tyczyły m.in. wy­korzystania przestrzeni niekonwencjonalnych dla potrzeb teatru, roli tekstów dramatycznych w przed­stawieniach alternatywnych oraz potrzeby i funkcji teatru niezależnego i jego umiejscowienia w tytuło­wej dla festiwalu przestrzeni niekonwencjonalnej. GRATULUJEMY twórcom z Provisorium i Kompanii Teatr. Ich sukces w Rumunii do­bitnie zaświadcza, że wciąż obowiązuje stwier­dzenie, iż najtrudniej być prorokiem we własnym kraju (tu: mieście).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji